Vaginal Mantar

VAJİNAL MANTAR HASTALIĞI ve Tekrarlayan Kronik Enfeksiyonlar

Vajinitler arasında en sık rastlanan etkenlerden biri de vajinal mantardır. Her yıl milyonlarca kadın bu rahatsızlıktan etkilenmektedir. Yapılan çalışmalar sağlıklı kadınların hayatlarında %75’inin en az bir kez, %45’inin de birden fazla vajinal mantar enfeksiyonu geçirdiğini göstermektedir. Başka bir deyişle hastalık tekrarlama eğilimindedir. Ağrı ve şiddetli kaşıntı kızarıklık  nedeniyle cinsellikten uzaklaşma, kullanılan tedavilerle sosyal yaşamı kısıtlama gibi sebeplerle yaşam kalitesini düşürebilen bir enfeksiyondur.
Vajinal mantarlarda %85-90 etken maya türü mantar olan Candida Albicans’tır. Son yıllarda ise tedaviye daha dirençli olan Candida Glabrata’nın giderek arttığını görüyoruz. Bu mantar türü normal olarak : ağızda, boğazda, kalın barsakta, ve vajende hiçbir rahatsızlık yapmadan bulunabilir. Herhangi bir şikayeti olmayan kadınların da %20 sinden fazlasının vajeninde tespit edilmiştir. Bu durumda vaginal mantar hastalığını cinsel temasla bulaşan tehlikeli hastalık olarak düşünmemek gerekir. Masum olarak vajende bekleyen Candida’nın mutlaka ilişki ile bulaşması gerekliliği olmayıp hastalık yapabilmesi için sistemik veya lokal değişikliklerin de olması gerekir. BAŞKA DEYİŞLE  aşağıdaki sistemik ve lokal etkiler bir kişide DEVAM ediyorsa sık sık tekrarlayan veya düzelmeyen kronik enfeksiyonlar olur.
SİSTEMİK: 
Gebelik ,
Şeker hastalığı ,
Bağışıklık sisteminin zayıflaması ( STRES ve diger hastalıklar)
İLAÇLAR:  Antibiyotikler , Steroidler (Kortizon), İmmunosupresifler (bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, kanser ilaçları), Doğum kontrol hapları, Östrojen tedavisi

LOKAL:
Hijyen koşullarına uyulmaması (başkasına ait enfekte çamaşırların kullanılması)
Sıcak ve nemli ortam (Dar sıkı giysiler, sentetik iç çamaşırları, külotlu çorap, ıslak mayo)
Tahriş (Cinsel ilişki sıklığının artması, traş ve/veya ağda tahrişleri, deodorant ve katkılı kremler, parfümlü pedler, kondom yağları,  allerjenik etkili madde temasları, vagen içi tamponlar …)

NASIL OLUŞUR?
Vajen içinde normalde birçok mikroorganizma bulunmaktadır. Bunların çoğunluğu yararlı mikroplardır ve vücuda zararlı olabilecek organizmaları barındırmazlar. Vajenin bu doğal dengesine dışarıdan yapılan müdahaleler yararlı bakterileri uzaklaştırarak fırsat bekleyen zararlı mikropların artmasını sağlayacak ve hastalık oluşturacaklardır.
Candida sıcak ve nemli ortamları sever. Yaz mevsiminin başlamasıyla havuz ve deniz sezonu da açılıyor, hijyen kurallarına uyulmaması bu mevsimde hastalığın oluşmasını kolaylaştıracaktır. Sıcak suda (yüzme havuzu) uzun süre beklemek,ıslak mayo ile saunada kalmak,zor kuruyan kumaşlardan yapılan mayoların üzerimizde kurumasını beklemek, havanın geçmesine izin vermeyen sentetik iç çamaşırlar, külotlu çoraplar, dar giysiler sıcaklık ve nemi tuttuğundan hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Barsakta yaşayan Candida, cinsel ilişkiyle, hijyen kurallarına uyulmamasıyla (tuvalette temizliğin yanlış olarak arkadan öne yapılması) makattan vagene sürüklenir. Başkasından bulaşma ise cinsel ilişkinin yanı sıra havlular, el teması, çamaşırlar ve banyo suları ile olabilir. Vagen, penis ve ağız salgılarıyla dışkıda mantar hücreleri bulunabilmektedir. Bu şekillerde vajene yerleşen Candida bölgesel dirence bağlı olarak ya hemen 2-5 günlük kuluçka döneminden sonra hastalık yapar veya sinsi bir şekilde vajende yaşayarak olumsuz ortamın gelişmesini bekler.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
En belirgin bulgusu şiddetli kaşıntıdır. Vagenden genellikle koyu peynirimsi veya kesilmiş süt görünümünde beyaz akıntı olur, vagende yanma hissi vardır. Ek olarak idrarda yanma hissi ve cinsel ilişkide ağrı olabilir. Bu belirtiler adet öncesi şiddetlenir. Kaşıntı sıcakla birlikte ve geceleri çok artar. Bunun üstüne başka enfeksiyon eklenmedikçe koku pek görülmez. Erkekte ise penis başında ve derisinde kaşıntı, sünnet derisinde ödem, yapışıklık ve cilt üstünde çatlaklar,hafif akıntı şikayeti olabilir.

TEDAVİ
Böyle bir şüpheniz olduğunda vakit geçirmeden doktorunuza danışmalısınız. Doğru tanı tedavide en önemli etkendir. Zamanında tedavi edilmeyen vajinal mantar, zamanla başka mikropların eklenmesiyle daha karışık, daha rahatsız edici ve daha zor tedavi edilir şekle dönüşür. Günümüzde hem ağızdan hem de vajenden kullanılan çok etkili ilaçlar vardır. Tekrarlaması halinde eşlerin de tedavi edilmesi fayda sağlayabilir. Menapozda, çocuklukta ve emzirenlerde görüldüğünde kan şekeri ölçülmelidir. Gebeliğin son aylarında görülürse tedavi edilmesi bebeğe geçmesini önler. Tedavi öncesi ve sonrası bir süre cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

VAJİNİTİ ÖNLEMEK İÇİN BAZI İPUÇLARI
– Eskiden kullandığınız ilacı veya arkadaşınızın ilacını kullanarak kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmayın. Bu durum vaginanın doğal dengesini bozacak, vaginadaki faydalı ve koruyucu doğal bakteri florasını da öldürerek fırsatçı ve tehlikeli enfeksiyonlara davetiye çıkaracaktır.

– Sentetik iç çamaşırları,külotlu çorap ve dar giysilerden kaçının. Cinsel organınızın civarını mümkün olduğunca kuru tutun. Pamuk,havanın geçmesine izin verdiğinden pamuklu iç çamaşırı giymek,bu bölgenin kuru kalmasına yardımcı olur.

-İç çamaşırınızı sık sık değiştirin.

-Tuvalet kağıdı kullanın : Tuvaletten sonra iç çamaşırınızda ıslaklık kalmamalı.

-Zor kuruyan mayoları tercih etmeyin. Havuza veya denize iki mayoyla gidin sudan çıkar çıkmaz duş alıp kuru mayonuzu giyin. Mayonuzun üstünüzde kurumasına izin vermeyin. Saunada ıslak mayoyla oturmayın.

 -Vajinanızın iç kısmını yıkamayın. Yıkama suyla yapılsa bile yararlı mikropların uzaklaşmasına neden olacaktır.

 -Parfümlü pedleri, deodorant spreyleri kullanmayın.

 -Vulvayı yıkarken önden arkaya doğru yıkayın. Tersini yaparsanız makattan bulaşmayı kolaylaştırırsınız.

 -Vajen içi kullanılan tamponları uzun süre vajende tutmayın. Akıntınız olduğunda bu tamponlardan kaçının.

 -Eşinizin akıntısı veya penisinin üzerinde bir yara, pişik olmadığından emin olun. Eşinizin cinsel birleşmeden önce ve sonra penisini yıkaması enfeksiyon oluşma şansını azaltır. Genel kanaatin aksine yukarıdaki durumlar haricinde bu problemde eş tedavisi mutlaka şart değilse de bu duruma doktor ile birlikte karar verilecektir.

-Bazı durumlarda mantar hastalığı tam olarak geçmez ya da sık sık tekrarlayabilir. Tekrarlayan Kronik vulvovajinal kandidiasis durumunun doktor kontrolunde uzun süreli ve farklı uygulamaları içeren tedavileri gerekebilir.

Ayrıca bakınız:  Tekrarlayan kronik düzelmeyen Vajinal akıntılar