Botox Botoks

botox once sonra2
Botoks Uygulaması Önce ve Sonra

Botoksu Nerede Kullanırız: Estetik Gençleşme, Anti-aging, Kırışıklık, Migren, Aşırı Terleme, İdrar Kaçırma…

BOTOX (Botoks) nedir?

Botox (botulinum toxini), Clostridium Botulinum adı verilen bakteriden elde edilen bir madde olup, ağırlığına oranla dünyanın en pahalı maddesidir.
Botoxun etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır: Botox kasların kişiye bağlı olarak üç ay ile altı ay arasında sinirlerden uyarı almasını engelleyerek hareketlerini azaltır. Bu da kırışmayı ortadan kaldırır. 

BOTOKS NERELERE UYGULANIR?

Yüzde Kırışıklık Azaltan Güzel Görünüm İçin Botox Yüzümüzde mimik kaslarının uzun süre çalışması sonucunda üzerindeki deride yıllar içinde çizgilenmeler olur. En sık kullanılan etkili alanlar alın, kaş arası, göz kenarlarıdır. Bundan başka boyun çizgileri, kaşların kaldırılması veya düşürülmesi, burun üzerindeki tavşan çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler, dudak köşelerindeki somurtma çizgileri, burun ucunun kaldırılması gibi uygulamalar da yapılabilmektedir.

Botoks’un yüze uygulanması ile, yüz kaslarının olumsuz hareketleri zayıflatılır ve böylece üzerindeki derinin kas hareketleriyle katlanması ve de katlanmaya bağlı oluşan kırışıklık ve çizgilenme azaltılır. Üst yüz için 20 yıla yakın süredir kullanılan Botoks artık çene bölgesindeki gevşeme ve sarkmaları düzeltmek amacıyla da kullanılmaktadır. Yüzde ayrıca çene masseter kasına, yüz ovalinin inceltilmesi ve diş sıkma şikayetini azaltmak amacıyla da uygulanabilir.

Migren Ağrıları, kas tutulmaları ve botoks

Migren ağrılarında botoks’tan fevkalade sonuçlar alınabilmektedir, baş ve boyunda trigger point dediğimiz noktalara uyguladığımızda migrenin ataklarının etkisi azalıp muzdarip olan kişiler çok daha rahat ve günlük hayatları etkilenmeden geçirirler.

Aşırı terleyen bölgelerde Botox

Botox, aşırı terleme ve buna bağlı koku şikayeti olan kişilerde de uygulanarak şikayetleri giderilebilir. Botox yapılan yerdeki ter bezleri de daha az çalışır. Avuç içlerinde, ayaklarında, koltuk altlarında aşırı terlemesi olan insanlara da botox yapılarak bu şikâyetleri bir sene süresince azaltılabilir.

İdrar Kaçırma ve Acil İdrara Sıkışma Hissinde (Aşırı Aktif Mesane) Botox

Son zamanlarda aşırı aktif mesane denilen sık sık ve acilen idrar yapmak zorunluluğu hisseden hastaların ilaçla tedavisi dışında bu yöntem de uygulanmaya başlamıştır. Uygulama, çok ince iğne ile yapılır, bu yüzden ağrılı bir işlem değildir.

BOTOKS UYGULAMASI HAKKINDA GENEL BİLGİ 

Genç, güzel ve kusursuz, aydınlanmış, pürüzsüz taze bir görünüme sahip olmanın çok kolay ve konforlu yolu: yıllara meydan okumanızı sağlayacak   ve sizi her türlü kırışıklıklarınızdan kurtaracak Botox uygulaması ile muhteşem bir fırsat yakalayabilirsiniz…

Botox yapılan bir alın daha düz, kırışıksız gözükür. Kaşlar daha az hareket eder ve kaş çatmak ve kaş arası kırışıklıkları oluşması zorlaşır. Ayrıca göz etrafındaki kaz ayakları denilen kırışıklıklar ortadan kaldırılır ve kendinizi 10 yaş daha gençleşmiş hissedersiniz. Etkinin ve gençleşmenin maksimum olabilmesi için bu üç bölgeye birlikte uygulama tavsiye edilir.

Erkekler de Botox yaptırabilir, tek farkı güçlü kaslar ve bölge genişliğine ve taleplere bağlı olarak daha çok ilaç gerekebilir.

Yaşa ve kişinin metabolizmasına bağlı olarak dört-beş aydan sonra bu etki azalır ve kaslar altıncı aya doğru yavaş yavaş eski hareketlerine dönerler. Tekrarlayan uygulamalar zamanla kasların kırıştırıcı gücünü azaltıp etkiyi uzatabilirler.

Botox’un etkisi, enjeksiyonu takiben ilk hafta içinde ortaya çıkar. 10-14. günden itibaren maksimum etkinin oturduğunu gözleriz. Etki süresi, genelde kişiye bağlı olmak üzere 3-6 ay arasında değişmektedir. Uygulama tekrarlanabilir. Etkinin en iyi ve en uzun gözlendiği hasta grubu 30-40’lı yaşlardır. İleri yaşlarda da etkinin uzun sürmesi ayrıca yaşa bağlı cildin nemi, canlılığı ve diğer pürüzlerinin halledilebileceği düzenli cilt bakımları ile de ilgilidir. Kremler hiç bir zaman Botox yerini tutmaz, fakat cilde bağlı çok ince kırışıklıkların düzeltilmesinde etkili olabilir, ayrıca DOLGU UYGULAMALARI ile birlikte kullanıldığında Botox’un fevkalade ve çok daha uzun süren estetik güzelleştirici etkilerini de göreceksiniz.

Botoks yapılmadan bir-iki hafta önceden kesilmesi uygun olan gıda ve ilaçlar;

Aspirin, E vitamini, gingko biloba, sarmısak, omega-3, kalsiyum kanal blokerleri, kas gevşeticiler, aminoglikozidler, kinin, penisillamin kullananlar, hamileler, emzirenler, pıhtılaşma problemi ve kolay morlukları olanlar ayrıca doktor değerlendirmesinden geçecektir. Grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının da bitmesi beklenir.

Botoksda En Sık uygulanan Bölge Seçenekleri; 

Komple Alın-Kaş Arası-İki Göz Kenarı (Kaz Ayağı)…Bu üç bölgeye birlikte uygulama esnasında ufak bir farklılıkla kaşların kaldırılması da otomatik eklenebilmektedir.

ve…Diğer bölgeler…Botox ile böylece ışıldayan, pürüzsüz, canlı yüzler şimdi sizin cildinizde olur!

Botoksun yan etkisi ya da sakıncaları var mıdır? Botoks İle İlgili Yanlış Bilinenler:

Felç Yapmaz

Bağımlılık Yapmaz 

Uzman ellerde uygulandığında mimik hareketleri kaybolmaz, ifadesiz bir yüz yapmaz

Yılan Zehiri Değildir

Yüzü Şişirmez

Ve Daha Fazlası…tıpta pek çok yerde tedavi amacı ile kullanılır…Yeter ki uzman ellerde doğru yere uygun dozda uygulansın.

Botox yeni kırışıklıklara neden olur mu?

Bu tam olarak doğru değildir. Yatay çizgiler Botox sonrası yok olurken daha önceden var olan dikey çizgilerin göze daha görünür hale gelen bir izlenimi oluşmaktadır. Yeni olduğu söylenen kırışıklıklar zaten Botox ile tedavi edilen diğer çizgiler daha derin olduğu için o sırada göze batmayan çizgilerdir. Ayrıca hastanın isteğine bağlı olarak yapılan kaş kaldırma işleminde Botox uyguladığımızda kaşın kalkması ile doğal olarak yan alın çizgileri mecburen oluşabilir; (Mr. Spock Face Effect). Başka türlü Botox’un yeni kırışıklıklara neden olduğu bilgisi yanlıştır.

Uygulama sonrası geçici bir şişlik, morarma, uygulama yerine bağlı nadiren de geçici olarak göz kapağında düşüklük yapabilir. Uygulama sonrası 4-6 saat dik durulması, bahsedilen ilaçların kullanılmaması, ilk gün alkol alınmaması, uygulama bölgesinin ovuşturulmaması gerekir. Uygulamadan hemen sonra normal günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Botoksun gebelik ve başlangıç emzirme döneminde zararlı ya da farklı etkisinin olup olmadığı net bilinmediği için bu dönemlerde erteleme önerilir. Diğer bilgiler ve randevu için tıklayınız.

Hangi Botox Markaları Kullanılmaktadır, Botoks Fiyatları Nedir?

En sık kullanılan markalar BOTOX (Allergan, Kanada) ve DYSPORT (Ipsen, UK)  markaları olup, genel olarak FDA onayı olmayan verimsiz ya da şüpheli diğer markalara dikkatli yaklaşmak gerekiyor. Botoks ya da Dysport fiyatları; yurtdışı kaynaklı olup sınırlı yerlere verilir ve ürünün satış maliyetleri sürekli değiştiğinden için anlık bilgi için iletişime geçmeniz önerilir. Ayrıca kutu açılıp kullanıma başlandığında kalan ilaç kısa sürede etkisiz hale geldiği için bir seferde kullanılması daha çok tercih edilir. En doğru bilgiyi Botox ürününü uygulayan tek yetkili doktorunuz ! sizi direkt inceledikten ve uygulanacak bölge genişliği ve hareketlerini bizzat gördükten sonra verecektir.

İletişim

Dolgu Uygulamaları:Yüz(dudak, nazolabial, çene,..) ve vücut estetiği, Vajinal daraltma, G noktası dolguları

Lazer ile vajinal daraltma/gençleştirme

PRP /Kök Hücre Tedavisi ile Cilt Bakımı ve Yenileme      

Ve…Diğer Medikal Estetik Uygulamalar

Anasayfa

Op.Dr. Uğur Ateş , Beşiktaş , İstanbul