Çukolata Kistleri ve Endometriosis

Endometriosis ve Çikolata Kistleri Anneliğe Engel midir?

Endometriosis Çukolata kistleri, Kısırlık, Kronik Pelvik Ağrı Etkeni;

Rahim içerisinde yer alan; her ay gebeliğe ev sahipliği yapacak şekilde hazırlanan ve gebelik olmadığa zaman, yeterli hormon desteğinden yoksun kalması nedeniyle adet/menstruasyon kanaması halinde dökülen özel hücre tabakası e ndometrium dur.   Bu tabaka, vücutta sadece rahim içinde olup bu hücrelerin vücutta rahim dışında başka bir alanda yer alırsa   endometriozis  ya da yumurtalıkların içinde  olursa  çikolata kisti  hastalığı olarak tanımlanmaktadır

Bu Hastalık İleride Gebelik Şansını Nasıl ve Ne Kadar Azaltabilir?

İdrar kesesi ve bağırsaklar üzerinde odaklar da görülebilen endometriozis, tüplerde yumurtanın taşınmasından yumurtlama fonksiyonunun bozulmasına, döllenen embriyonun rahim içine yuvalanmasındaki bozukluklara kadar pek çok etkilerle kolaylıkla gebelik oluşması  ihtimalini azaltarak kısırlık oluşturabilir. Adet döngüsünde bu odaklardaki hücreler kanamalı reaksiyonlar yapıp, organlarda yapışıklıklığa da yol açar. Adet döneminde, büyük tuvalet ve cinsel ilişkide ağrı hastalığa özgü ana şikâyetlerden bazılarıdır.

Çukolata Kistleri Bazen tekrarlayabilir:

Üreme çağındaki kadınlarda (15-45 yaş) % 10-15 oranında görülür. İnfertilite (kısırlık) tedavisi gören kadınlarda  biraz daha sık  % 20-25 oranında görülür. Kadınlarda yarattığı önemli olumsuz etki yumurtalık rezervinde azalmaya yol açabilmesi  ve batın içi yapışıklıklardır.

Bu nedenle gebelik zamanlaması dikkatli değerlendirilmelidir. Genç ve  evli olmayan hastalarda eğer hafif endometriozis tanısı varsa koruyucu tedavi ve yakın takip yeterliyken, ciddi endometriozis   tanılı veya 35 yaş üzeri hastalara gebelik planlarını  ertelememeleri  önemlidir.  Endometriozis, ameliyat sonrası ilk 5 yılda % 25-50 oranında nüks edebilir.

Tüplerim Tıkalı ise Gebelik İhtimalim Nedir? Çok mu Düşük?  Yaşım önemli mi?

Tüplerin kapalı olması,  doktorunuzun dikkatli değerlendirmesinden sonra eğer diğer yöntemler ve ameliyat ile açılamayacak gibi ise gebelik elde etmek için tüp bebek yöntemine başvurmanızı gerekli kılıyor. Yaşınızın 35-40 civarında olması ve üstelik endometriozis cerrahisi geçirmiş olmanız durumunda ise  zaman kaybetmeden tedaviye başlamanız gerekiyor. Yaş grubunuza göre  tüp bebek tedavilerinin başarı oranı klinik durumunuzla  da ilgili olarak  % 10-60 arasında değişecektir. Bu oranda en belirleyici faktör 35 yaşından sonra giderek azalabilen yumurtalık rezerviniz olacaktır.Anne olabilirsiniz ama vakit kaybetmemelisiniz.
Endometriosis ve kist ameliyatları için bıçaksız ameliyat diye bahsedilen Operatif Laparoskopik yöntemler kullanılmaktadır.

Bilgi için tıklayınız