Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Hamilelikte Oruç Tutulabilir mi?

Gebelikte oruç tutmak isteyen anne adaylarının oruçluyken aldıkları gıdaların anne ve bebeğin ihtiyaçlarını mutlaka karşılaması gerekiyor.

Ülkemizde ve İslam Dünyası için Ramazan ayı ayrı bir önem taşıyor. Orucun ruh ve beden üzerinde olumlu etkileri, vücut sağlığı bakımından faydalı sonuçları tıbben de kanıtlanmış bir gerçek. Oruç tutarken tüm vücut organları dinleniyor. İnsanın iradesine hakim olarak yaşaması da kendine olan öz güveni arttırıyor. Oruç insanı sağlıklı yaparken yanlış beslenme alışkanlıkları sağlıklı insanların bile ciddi problemler yaşamasına yol açabiliyor. Hamilelikte oruç tutmak isteyen anne adaylarına oruçluyken alınan gıdaların anne ve bebeğin ihtiyaçlarını mutlaka karşılaması gerektiğini bilmeleri gerekir.

HAMİLELER ORUÇ TUTARKEN HANGİ SORUNLAR ile KARŞILAŞABİLİR?
Özellikle günlerin kısa olduğu kış ayları hamileler için istiyorlarsa oruç tutabilecekleri en elverişli aylar. Yaz ayları özellikle oruç ve açlık süresinin daha uzun olması nedeniyle aşırı sıvı kaybının yaratacağı sorunlar daha sıklıkla görülebiliyor. Oruç tutan hamilelerde meydana gelebilecek başlıca sorunlar dehidratasyon olarak adlandırılan vücudun aşırı sıvı kaybı, aşırı kan şekeri düşmesi ve uzun süren açlığa bağlı yağ dokularının yıkılması ile meydana gelen ketosis durumu olup anne ve bebek açısından sakıncalı olabilir.
Oruç tutan anne adaylarında özellikle 5 aydan sonra bebeğin büyümesi ile kalori ihtiyacı ve anneden bebeğe geçen şeker miktarı artar. Eğer bebeğe geçen bu maddeler yerine konamazsa o zaman anne adayında ani şeker düşmesi yani hipoglisemi meydana gelebilir. Bu durum anne adayında olumsuz sonuçlar doğurabilir. Annedeki kan şekeri düşmesi bebeğin de sıkıntıya girmesine neden olabilir.
Oruç gibi uzun süre aç kalmak, var olan yağ depolarındaki yağların yıkılmasına ve keton denen artık maddelerin kana karışmasına neden olur. Ketonlar rahatlıkla plasentayı geçerek bebeğe ulaşır. Anne adayı uygun beslenme şartlarını yerine getirmezse sürekli ketonların kanda olması bebeğin başta beyin olmak üzere birçok sistemi olumsuz etkileyebilir.

Hamilelik aylarına göre orucun etkisi nelerdir? Hamileler ne zaman oruç tutabilir?

İlk üç ayda genelde bulantı ve kusmayla birlikte anne adayı yeterince beslenemez. Gebelik bulantı ve kusmaları yoğunsa ve rahatsız ediyorsa ilave olarak oruç tutulması rahatsızlıkların artmasına yol açabilir. Ayrıca hamilelerin oruç tutmasıyla birlikte özellikle sıvı yetersizliği, hipoglisemi ve ona bağlı bayılma veya aşırı halsizlik çok daha belirginleşir.
İkinci üç ay: Daha rahat hamilelik yaşanması nedeniyle oruç için en uygun hamilelik ayları 4, 5 ve 6.aylardır.
Son aylar bebeğin hızlı büyüdüğü ve kilo aldığı dönemlerdir. Bu aylar da uzun süren açlıklar hem bebeğin az kilo almasına, hem şeker düşmesine, aşırı sıvı kaybına bağlı olarak bebekte sıkıntı ve bazen bebek kaybı olabilir. Bu dönemde özellikle dikkat edilmelidir.
Anne adayının hamilelikle birlikte ilave bazı tıbbi sorunları da mevcutsa, oruç tutmak ciddi sorunları tetikleyebilir. Bunlar şeker hastalığı, hipertansiyon, aşırı kansızlık ve erken doğum tehdidi gibi durumlardır. Bu sorunlar varsa oruç tutmak oldukça zararlı ve tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Oruç tutan anne adayları; özellikle aşırı baş dönmesi, baygınlık hissi veya bayılma gibi belirtiler gösterirse mutlaka uzanmalı ve şekerli bir sıvı almalıdırlar. Eğer tedbir alınmazsa ve gerekli sıvı ve şeker desteği sağlanmazsa annede beyinle ilgili sorunlar ve hallusinasyon görülebilir. Bebekte ise ani kan şekeri düşmesine bağlı kalp ritminde bozulma ve nadiren bebek kaybına neden olabilir.

Oruç tutan anne adayları nelere dikkat etmeli, hangi gıdaları almalı?

Oruç tutan anneler yeterli sıvı almalıdırlar. Ortalama 2 litre sıvı alınması gerekir. Bu sıvının tamamına yakını mutlaka su olmalı ve buna ilaveten soda alınarak kaybolan elektrolitler yerine konulabilir.
• Kafeinden ve suni şekerlemeli gıdalardan uzak durulmalıdır
• Yemeklerdeki yağ miktarı düşük olmalıdır. Kızartmalardan uzak durmak gerekir.
• Özellikle taze sebze ve meyvelerin tüketilmesine önem verilmelidir
• Günlük kalori ihtiyacı mutlaka alınmalı ve gün içinde alınması gereken kalori ihtiyacı iftar ve sahur arasında dağıtılmalıdır.
• Ramazan süresince istirahata önem verilmeli, aşırı egzersizden kaçınılmalıdır.
• Özellikle son aylarda eğer bebek hareketlerinde azalma olursa mutlaka kadın doğum uzmanı bilgilendirilmeli ve gerekirse bebeğin sağlığı kontrol edilmelidir
• Son aylarda oruç tutan anne adaylarının hamilelik kontrolleri daha sık aralıklarda yapılmalıdır.
Anne adaylarının özellikle alması gereken gıdalar:
Demir
:Özellikle C vitamini içeren gıdalarla alınırsa emilimi artar. Demirden zengin gıdalar; Karaciğer, kırmızı et ve hindi eti, kuru baklagiller, lifli yeşil sebzeler, kuru üzüm, erik ve kayısı, fındık ve badem

Folik asitten zengin besinler: Ispanak, pancar, şalgam, karaciğer, kırmızı et, beyaz unlu ürünler ve yumurta
Kalsiyum zengin besinler; süt, yoğurt, peynir, balık ve kemikleri, brokoli, baklagiller, tahin, badem ve tahıllar …
Ramazan ayında oruç tutmak isteyen anne adaylarının, özellikle uzun sıcak yaz aylarına denk geliyorsa, ya da ilave rahatsızlıkları varsa, hamileliklerini takip eden doktorları ile bu durumu görüşmeli ve mutlaka fikirlerini almaları gerekiyor, gerekirse tutulamayan oruçlar kış aylarında kaza edilebilir.
İletişim