Hamilelikte Şeker Hastalığı-Gentasyonel Diyabet

Hamilelik ve Şeker Hastalığı, Gestasyonel Diyabet, Gebelik Diyabetinde Takip ve Tedavi

GESTASYONEL DİYABET- EGZERSİZ ve DİYET

Hamilelikte diyabet, yani şeker hastalığı hem anne hem de bebek için bazı durumlarda tehlikeli bir hastalıktır. Bundan bir asır öncesine kadar anne ve bebek ölümlerine yol açan diyabet, günümüzde düzenli kontroller ve iyi bir beslenme planıyla kontrol altına alınabilir… Bebeğin düşmesinden, annede körlük (diyabetik retinopati) ve böbrek yetmezliği (diyabetik nefropati) gibi hastalıkların riskini yüzde 50 artıran diyabet, hamilelikte dikkatle takip edilmesi gereken bir hastalıktır.

Ayrıca Bkz : Anne Adaylarına Öneriler ve Gebelik Takibinde Konular….

Hamilelikte diyabet nasıl oluşur? Anne karnında büyümekte olan bebek (fetus), besinlerini plasenta kanalıyla anneden alır. Dolayısıyla annenin kanında yükselen şeker miktarı, plasenta aracılığıyla bebeğe yansır. Bebek, annesinden aldığı fazla şekere, insülini artırarak cevap verir. İnsülin ise bebeğin hızla büyüyüp, iri bebek olmasına neden olur. Doğum ağırlığı 4 kilonun üzerindeki iri bebekler, ciddi sağlık riskleri açısından takip edilmelidir.

Hamilelikte diyabet ikiye ayrılır:

Gebelikte ortaya çıkan diyabet (gestasyonel diyabet)

Gebelikten önce zaten diyabetik olan kişilerin hamileliği- (En tehlikelisi ve çok yakından izlenmesi gereken)

Gebelik sırasında çıkan diyabet = Hamilelikte Şeker Hastalığı

Gebelik sırasında ortaya çıkan diyabete, gestasyonel diyabet adı verilir. Hamilelerin aşırı yemek yemesi ve ani kilo alması sonunda, pankreasta salınan insülin hormonunun yetersiz kalmasıyla ortaya çıkar. Çoğunlukla bebeğin doğumuyla birlikte kaybolan gestasyonel diyabet,  gebeliğin 24. ve 28. haftaları arasında yapılan şeker tarama veya şeker yükleme testleri ile anlaşılır.

Gestasyonel diyabetin belirtileri nelerdir?

Sık sık idrara çıkmak,

Ağız kuruluğu,

Sinirlilik hali,

Enerji boşalımı,

Halsizlik, bitkinlik, yorgunluk,

Doymama hissi.

Bu belirtilere sahipseniz, doktorunuzu uyarıp, kan şekerinize baktırmalısınız. Kan şekerinizde yükselmeyle birlikte, sizde ve  bebeğinizde de ani kilo artışları da varsa, siz gestasyonel diyabet hastasısınız demektir. Doğum yapana kadar, mutlaka uzman bir ekiple birlikte hareket etmelisiniz.
Özellikle de gebelikten önce var olan diyabet var ise zaten gebe kalmadan önce diyabet takiplerinizi yapması gereken endokrinolog, kadın doğum uzmanının yanı sıra, diyabet konusunda uzman bir diyetisyenle, sağlıklı bir doğuma dikkatle hazırlanmalısınız.

Pek çok anne adayını tedirgin eden gestasyonel diyabet ise, aslında iyi bir beslenme ve egzersiz planıyla kontrol altına alınabilir.

Hamilelik Diyabetinde Kimler Risk Grubunda?

Daha önceki hamileliklerinde gestasyonel diyabet geçirenler,

Önceki gebeliklerinde iri bebek veya anomalili bebek doğuranlar,

Birden çok düşük yapanlar,

Aşırı kilolu olanlar,

Yakın akrabalarında diyabet olanlar,

Hamilelik boyunca aşırı kilo alanlar

Çoğul gebelikler…                      risk grubunda yer alır.  İletişim

Şeker Hastasının-Diyabetlinin hamileliği

Eğer diyabetli iseniz ve anne olmaya karar verdiyseniz, gebelikten en az 2-6 ay öncesinden hazırlanmanız gerekir. Çünkü kan şekerinizin yüksekliği, hamile kaldığınız andan itibaren karnınızdaki bebeğinizin sağlığını etkiler. Özellikle bebeğinizin organlarının gelişiminin gerçekleştiği ilk 3 ayda, kontrollerinizi yaptırmalısınız!

Bu aylarda, diyabetli annenin kan şekeri, hızla fetusa geçtiği için, ilk üç ayda annenin kan şekeri yüzde 10-20 oranında düşme eğilimi gösterir. Bu dönemlerde, annenin gece hipoglisemisine karşı dikkatli olması gerekir. Hipoglisemi kendisini; ani soğuk terlemeleri, yemek yenilse bile geçmeyen baş ağrısı, titreme, sinirlilik hali, halsizlik, ani bitkinlik hali, bazen de baygınlık olarak gösterir.

12. haftadan sonra hamilelik, karbonhidrat metabolizmasına yük olur. Çünkü, plasentadan insülin etkisini zorlaştıran hormonlar, 12. haftadan sonra salınmaya başlar. Zaten güçsüz olan pankreas dengeyi sağlayamaz ve hamilelerin insülin ihtiyaçları artar. Diyabetik anneye, hamilelik öncesine göre daha çok insülin uygulandığı için iri bebek olma olasılığı diyabetik almayan anneye göre 5-9 kat artar.

Bu tür durumlarla karşılaşmamak için, diyabetik hamileler kan şekerini, düzenli olarak kontrol ettirmeli.

Hamilelikte kan şekeri kontrol edilmezse ne olur?

Diyabetli bir gebede kan şekeri kontrol altına alınmazsa, ilk 12 hafta içinde bebeğini düşürebilir. Bu durum, bebeği kaybetmenin yanı sıra, annenin hayatını da riske atar.

İnsülin salgısına bağlı olarak, bebek yeterince beslenmediği için düşük tartılı veya anne karnındaki aşırı insülin salgısı nedeniyle, iri olarak doğabilir. İster düşük tartılı, isterse iri bebek olsun, tedavi edilmeyen diyabetik annelerin bebekleri, doğumdan sonra hipoglisemi adı verilen kan şekeri düşüklüğü bekler.

Ayrıca iri bebekleri bekleyen başka sorunlar da var. Örneğin, doğum sırasında gerçekleşebilecek omuz çıkıkları, sinir yaralanmaları, solunum sistemi sorunları, sarılık bunlardan sadece bir kısmı…

En önemli risklerden birisi de, bebekteki anomalilerdir. Kontrol altına alınmayan diyabetik annelerin bebeklerinde, diğer bebeklere göre çok daha fazla anomalilere rastlanabilir. Başta kalp, böbrek ve sinir sistemi olmak üzere, bebeğin bütün organlarında anomali görülebilir.

Diyabetik hamileler nasıl beslenmeli?

Gestasyonel diyabet öncelikle diyet yani beslenmenin düzenlenmesi ile  tedavi edilmelidir. Diyet % 50 – 55 karbonhidrat, % 30 yağ ve % 20 protein içermelidir. Günlük alınması gereken kalori miktarı ise gebelik öncesindeki ideal kiloya göre hesaplanır ve kilo başına 30-35kcal’dır.(Örnek 70 kilo için 2450 kcal). Şişman hastalarda kalori miktarı daha da düşürülebilir. Diyet tedavisinde amaç kilo kaybı ile insüline olan doku cevabını artırmaktır. Hastaların bu dönemde demir ve kalsiyum ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Hastalar günlük aktivitelerine devam etmeli, egzersiz ve yürüyüşlerle kilo vermeye çalışmalıdır. Eğer diyet ve egzersizlerle kan şekerleri normal seviyelerde tutulamıyorsa (açlık kan şekeri <105mg/dl, 2.saat tokluk kan şekeri < 120-140 mg/dl olmalıdır) tıbbi tedavi uygulanma gerekliliği vardır. Ağızdan alınan antidiyabetik ilaçlar muhtemel teratojenik etkileri nedeniyle tercih edilmedikleri için bu hastalara insulin tedavisi uygulanır.

Diyabetik hamilelerin beslenme planı, mutlaka beslenme ve diyet uzmanı tarafından hazırlanmalıdır. Gebelikte esnasında çıkan diyabette ise doktorunuzla görüşerek, gerekirse doktorunuzun da önerebileceği diyetisyenden de yardım alarak  planlama yapılabilecektir.

Annenin alacağı her fazladan kilo, hem kendisini hem de bebeğini etkileyeceği için, özellikle diyabetik hamilenin doğum süresince alacağı kilo, 9-12 kilogramı aşmamalıdır.

Aslında diyabetik annenin beslenme planı, kullanılan insülin dozuna göre değişim gösterir. Bu nedenle diyabetik anneye önerilecek olan yemek listesi, kişiye özel olarak hazırlanır. Her ay bebeğin gelişimine, annenin kilosuna, kullanılan insülin düzeyine göre yiyecek değişim listeleri ve beslenme planı değiştirilir. Buna rağmen, yine de  genelleştirilebilecek bazı beslenme kuralları vardır.

Bunlardan en önemlisi, öğün sayılarının artırılmasıdır. Örneğin normal bir hamilede önerilen 3 ana öğün ve 3 ara öğün, diyabetli hamilelerin özellikle ilk 12 haftasında, 3 ana öğün, 5 ara öğün olarak yeniden düzenlenir. Öğün sayılarının artırılması, diyabetik hamileleri gece hipoglisemiden de korur.

Diyabetik hamilelerin karbonhidrat alımı çok kısıtlanmaz. Ancak karbonhidrat arasında da, kepekli ekmek, kepekli pirinç, kuru baklagiller gibi, kompleks karbonhidratlar tercih edilir. Gebelik ve beslenmeyi de okuyun.

Diyabetik hamilelere örnek yemek listesi:

Kahvaltı         : Yağsız süt, peynir, ekmek, söğüş mevsim sebzeleri

Ara öğün       : Meyve, ayran, ölçülü kuruyemiş

Öğlen             : Sebze yemeği, et grubu veya kurubaklagil, ekmek grubu, salata

İkindi              : Peynir ekmek, meyve, ayran

İkindi öğünü, 2 ayrı öğüne bölünmeli.

Akşam            : Sebze yemeği, kuru baklagil veya et, ekmek, salata

Gece               : Meyve, peynir ekmek, ayran

Gece öğünü, 2 ayrı öğüne bölünmeli.

(Gece hipoglisemisine dikkat! Hipoglisemiyi önlemek için yatmadan önce gece öğünü atlamayın!)

Porsiyon ölçüleri, hamilenin yaşı, kilosu, bebeğin ağırlığı ve haftasına göre değişir.

Gestasyonel diyabetli bir annenin günlüğü: 

Diyetteki temel amaç kan şekerinin artış ve düşüşlerinin yavaş bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak, gün boyunca kan şekerini mümkün olduğunca belirli bir seviyede tutmaktı. Tamamen yasak olan tek gıda beyaz şekerdi (ve bal, pekmez gibi diğer kompleks şekerler). Günde toplam 3 porsiyon meyve yiyordum ve porsiyonlarına dikkat ettiğim sürece istediğim meyveyi yiyebiliyordum (örnek: 1 orta boy elma = yarım muz = 1 porsiyon meyve). Hemen her öğünde bana fazla gelen miktarda kepek ekmeği hakkım vardı. Bunları da diyetisyenimin verdiği ekmek değişim listesinden çorba, pilav gibi gıdalarla değiştirebiliyordum. Fakat beyaz karbonhidratlardan çok fazla tüketmemem gerekliydi. Yağ asitleri bebek için gerekli olduğundan süt ürünleri ve eti yağsız yemem gerekmedi. Ancak, diyetisyenim kızartma ve rafine yağlar gibi gıdaları yememem gerektiğini belirtti (kimseye bir yararı yokmuş).

Diyeti bir hafta süre ile uyguladıktan sonra açlık ve tokluk (yemekten 2 saat sonra) şekerimi ölçmem gerekti. Eğer değerler yüksek çıksaydı insülin iğnelerine ihtiyacım olacaktı. Ama değerler normal sınırlar içinde idi ve doğuma kadar bu diyete devam ettim.

Kan şekeri ölçüm cihazları

Kan şekerimi haftalık olarak kontrol ettirmem gerekiyordu. Eczanelerde kan şekerini 5 YTL’ye parmağınızdan bir damla kan ile ölçüyorlar. Bu ölçüm basit cihazlar sayesinde yapılıyor. Hem fizibilite hem de kolaylık açısından sürekli eczaneye gitmek yerine bu cihazlardan bir tane edinmeye karar verdim. Medikal marketlerden cihaz (100-150 TL 25-50 strip ile birlikte), 50 strip ve bir sürü iğneyi (sanırım 200) aldım. Ne yazık ki, ve elbette bir pazarlama stratejisi olarak, stripler standart değil. Yani hangi marka cihazı kullanıyorsanız, aynı markanın striplerini almak zorundasınız. Bu nedenle kan şekeri ölçüm cihazı alacakların, stripleri kolayca edinebilmek için, yaygın satılan bir marka tercih etmelerinde yarar var. Cihazın fiyatını çıkartınca her ölçüm 2-3 TL’ye gelmiş oldu. Ben de işi eğlenceye çevirdim. Ailede parmağını delmediğim kimse kalmadı. En büyük dilim pasta, en düşük kan şekerine şeklinde yarışmalar düzenlemeye bile kalkıştım.

Gebelik diyabeti ile daha sağlıklı hamilelik ve bebek
Gestasyonel diyabetle hem hamileliğin yan etkilerini en aza indirip, hem de daha sağlıklı bir bebeğe kavuşabilirsiniz. Diyetisyenim diyetimi hazırlarken, yalnızca diyabeti değil, tüm hamilelik ihtiyaçlarımı göz önünde bulundurdu. Böylece gebelikte gerekli besinleri mükemmel bir düzen içinde almış oldum. Eğer anne bebeğinin büyümesi için gerekli bazı elementleri (kalsiyum gibi) yedikleri ile sağlayamıyorsa, bu elementler annenin stoklarından (kemikler) karşılanıyor. Diyetime uyabilmem için tüm günümü planlı bir şekilde geçirmek durumunda kaldım. Böylece hamilelik dönemimi çok iyi değerlendirme fırsatım oldu. En önemlisi, bu plan sayesinde ve kan şekerini düşük tutma motivasyonu ile düzenli olarak egzersiz yaptım. Bu egzersizlerin (Bkz: Anne adayına öneriler madde 1 ve 2 pdf’ leri yazdırınız…) hamileliğimi zinde geçirmemde ve kolay doğum yapmamda üstün katkısı oldu. Hamileliğim süresince diyet ve egzersizlerin yardımıyla yalnızca gerektiği kadar kilo almış oldum. Eğer bu sorunla karşılaşmasaydım bu kadar düzgün beslenip düzenli egzersiz yapmam mümkün olmayacaktı.

Endişelerim
Kafamdaki her soru işareti için yaptığım gibi, test sonuçlarını alır almaz konuyu internette araştırmaya başladım. Kendi bebeğime zarar verebileceğimi okuduğumda çok korktum. Hemen doktorumu arayıp sonuçları ilettim ve “kötü bişey di mi bu?” diye sordum. O da “ciddiye alınması gereken bir şey ama kontrol altına alabiliriz” dedi. Diyetle beraber düşük test sonuçlarını gördükçe içim rahatlıyordu. Bu bakımdan evde cihazınızın olması çok iyi. Bir sonraki kontrolüme kadar pek çok kez test yaptım. Doktorumun her şeyin yolunda olduğunu söylemesi ile endişe etmeyi bıraktım.

Yasaklar… yasaklar

Hele de hamile iken, güzel şeyleri yemenin yasak olması pek hoş bir durum değil. Bebek üzerindeki etkileri tam bilinmediğinden hamilelikte tatlandırıcılar da önerilmiyor. Hem şeker, hem de tatlandırıcının yasak olması, her türlü tatlının yasak olması anlamına geliyor. Ancak sınırlı bir süre için olması bir motivasyon kaynağı. Aynı zamanda bu diyeti bebeğinizin iyiliği için bir fedakarlık olarak yapıyorsunuz ve annelik = fedakarlık demek. Ben de doğumdan sonra yiyeceğim tatlıların listesini tutuyordum hamileyken. Şimdi ise genelde bisküvi ve çikolatadan başka bir şey aramıyorum. Çünkü evde tatlıların en tatlısı var 🙂
Türkiye’de diyabetli olmak kolay bir şey değil. Diyabetlimiz çok olduğu halde, marketlerde diyabetik ürün yetersiz. İçindekilere baktığınızda bütün güzel şeylerin şeker içerdiğini görüyorsunuz. 8 aylık hamileyken diyete bağlı kalmaktan iyice bayıldığım bir gün markete gittim. Bütün raflarda kendime uygun yiyecek aradım. Çok sayıda tuzlu ıvır zıvır ve %100 meyve içeren bir reçel aldım. İlginçtir, diyabetik ürün değil, normal reçel rafındaydı. Hesaplarıma göre 20 gram kadarı 1 porsiyon meyve ediyordu ve bu da 1 dilim ekmeği kalınca kaplamaya yetiyordu. Bu reçel hamileliğimin kalanını kurtardı.
Diyabetik Tatlı tarifleri
Lavuk Göğsü (Bir dilim peynir, bir dilim ekmek, 1 porsiyon meyve karşılığı): Bir dilim mısır ekmeğini labne peyniri ve %100 reçelle kaplayın

Lezafet (Bir dilim peynir, bir dilim ekmek, 1 porsiyon meyve karşılığı):
Yarım muzu dilimleyin, 2 adet kestaneyi haşlayın, soyun ve dilimleyin, muzlarla karıştırın,Labne peynirini (yaklaşık 30 gram) biraz sütle sulandırarak krema elde edin, diğer malzemelerin üzerine akıtın, kıyılmış fındıkla süsleyin. Bu tarifler toplamda gıdaların glisemik indeksini düşürmeye yarıyor…

Hamilelikte Egzersiz neden önemlidir?

Bir doğum öncesi eğitim programına katıldım. Bu programda da egzersize yer veriliyordu. Burada da ilk önce bir fizyoterapist egzersizin yararlarını ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattı. Daha sonra da fizik tedavi uzmanı çeşitli egzersizleri uygulamalı olarak gösterdi. Burada gösterilen egzersizler ağırlıklı olarak karın, sırt ve omuz germe egzersizleriydi. Ben ilk kullandığım dökümandaki karın hareketlerini pek sevmemiştim. Karın hareketleri bölümünü eğitimde gösterilen egzersizlerle değiştirerek ikisini kombine ettim. Her seanstan sonra nefes egzersizlerini ve ayrıca düzenli olarak Kegel egzersizleri yaptım. Egzersize ayırdığım vakit haftada 4-5 gün, 30-45 dakikadan ibaretti.

Egzersizi birkaç hafta üst üste aksatırsanız eksikliği bariz hissediliyor. Aşağıda gördüğümü düşündüğüm yararları sıraladım:
1 – Dengeli kilo aldım (gebelik diyabeti için yaptığım diyet de etkilidir)
2 – Zinde hissettim
3 – Özgüven ve motivasyon kaynağı oldu
4 – Kolay doğum yaptım
5 – Denge problemleri yaşamadım
6 – Sırt, bel, omuz ağrıları yaşamadım. Bel çukurum fazla içeri girmedi.
7 – Bacak ağrıları yaşamadım (kalçamda siyatik benzeri bir ağrı vardı, bu hariç)
8 – Fazla ödem, şişlik oluşmadı
9 – Şekerim normal sınırlarda kaldı (diyete uydum elbette)

İstirahat durumunda kasların başlıca enerji kaynağı serbest yağ asitleridir.  Egzersizin başlamasıyla insülin zıttı hormonların salınımı artarken insülinin salgılanması baskılanır. Karaciğerde glikojen deposundan  kana glukoz verilmesi hızlanır. Kasların insüline duyarlılığı da arttığından kasların glukoz kullanımı 20 kat artar; sonuçta daha az insülinle daha fazla glukozun kas içine girmesi sağlanır ve kan şekeri seviyesi normale düşer.

Egzersiz saymadığımız ev işleri, bahçede çalışmak, alışveriş yapmak, dansetmek, çocuklarınızla ya da torunlarınızla oynamak bile her zamanki işlere kıyasla daha fazla kalori harcamanızı sağlayan aktivitelerdir ve kan şekerinizin normal değerlerde seyrini sağlayabilir.

Hangi egzersiz yapılmalı?

1-5 dak. gibi kısa süren egzersizlerde vücut fazla oksijen tüketmediğinden glukozu da kullanmaz. Bu nedenle egzersiz süresi en az 10 dak. olmalıdır.

Haftada en az 3 kez, 30 dakika sürecek şekilde, fizyolojik etki yaratacak egzersiz programı düzenlenmelidir. 

Egzersiz : 5-10 dakikalık ısınma ile başlamalı, 20-30 dakika maksimum kalp hızının (220 den hasta yaşı çıkarılarak bulunur) % 70’ine ulaşacak    şekilde-gebelerde bu daha düşük olmalı : dakikada 120 atımı geçmeyecek şekilde mesela- plato yaparak sürdürülmeli ve 10-15 dakikada tempo azaltılarak tamamlanmalıdır.

İdeal sporlar: aerobik, bisiklet çevirme, yüzme ise de gebelerde en uygun olanı yorgunluk hissettirmeyecek şekilde yürüme, boy mesafesini geçmeyen ve dolayısı ile beklenmedik hareketlerin olmayacağı ve kolaylıkla mola verilebilen yüzme olacaktır.

Egzersiz ne zaman yapılmalı?

Egzersiz aç değil, tok değil; fakat ana öğünlerden 1,5 -2 saat sonra yapılmalıdır.

Hamilelikte Kimlere Egzersiz Önerilmez?

Herhangi bir egzersiz programına başlayacak diyabetlinin öncelikle doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Tansiyonu yüksek, kalp ve akciğer hastalığı olan diyabetlilere ve de gebe diyabetlilere pasif egzersiz önerilebilir. Diyabete bağlı göz ve böbrek sorunları gelişmiş olan diyabetlilere hiç egzersiz önerilmez.

* Çoğul (ikiz, üçüz) gebeliklerde pek ya da yormaya başlayan egzersiz önerilmiyor.
* Düşük riski yüksek olan gebeliklerde egzersiz önerilmiyor.
* Ağır egzersizler, denge sporları, yaralanma riski yüksek olan sporlar önerilmiyor. Yürüyüş, yüzme gibi sporlar öneriliyor. Vücudu fazla germeye yönelik sporlar da önerilmiyor.
* Egzersizin temposunun yavaş tutulması gerekiyor. Nefes nefese spor önerilmiyor. Birçok yerde bu tempo, sporu yaparken konuşabilir durumda olmanız şeklinde tanımlanıyor.
* Egzersizin mümkün olduğunca düzenli olması öneriliyor. Uzun seyrek spordansa, kısa sık olan tercih ediliyor. Haftada 3-4 gün yarım saati geçmeyen yürüyüş, yüzme gibi.
* Egzersize başlarken aç ve aşırı tok olmamaya dikkat etmek gerekiyor.
* Egzersiz için harcadığınız ekstra kaloriyi ve sıvıyı  almaya dikkat etmeniz gerekiyor (halihazırda fazla yemiyorsanız tabi , yarım saatlik bir yürüyüş için 1 bardak sütle bir meyve yeterli olabilir)
* Egzersiz sırasında başınız ağrıyorsa egzersize devam etmemeniz öneriliyor (sanırım tansiyon yükselmesi riskine karşı).
* Bir hareket sırasında bir yeriniz ağrıyorsa hareketi bırakmanız öneriliyor.
* Egzersiz sırasında karın ağrısı, sonrasında bebek hareketinde azalma (bebek hareketi genelde siz hareketli iken değil dinlenirken daha rahat duyuluyor), kanama gibi durumlar oluşursa egzersizi bırakmanız ve doktorunuzu aramanız öneriliyor.
* Hamilelikte özellikle karın büyüdükten sonra uzun süre sırt üstü yatmanız önerilmiyor (3-5 dk’dan fazla). Zaten konforlu da değil. Egzersiz sırasını buna göre düzenlemek gerekiyor. Örneğin 3 yer hareketi varsa, peş peşe yapmak yerine aralara ayakta yapılan hareketleri almak daha iyi.
* Özellikle hamilelik ilerledikçe vücudun dengesi bozulduğundan güvenliğe dikkat etmek gerekiyor. Örneğin sivri kenarlı bir sehpanın hemen yanında egzersiz yapmamak gibi.
* Rahat giysiler giymek, ayağınızın kaymayacağı bir ayakkabı seçmek önemli. Eğer dışarıda spor yapıyorsanız, güneş altında yapmamaya dikkat etmek gerekli.

Hazır Diyabetik Ürünler ve İçerikleri (100 gramında)

Fruktoz

(%)

Sorbit

(%)

Glikoz

(%)

Sakarin

(%)

K.hidrat

(%)

Yağ

(%)

Süttozu

(%)

Kakao

(%)

Meyve

(%)

Enerji

(kcal)

Bal43,032,00,5320
Reçel1,247,81,935208
Toz Tatlandırıcı99,890,11400
Toz Tatlandırıcı99398
Çikolatalar:
Beyaz Çikolata3017371229569
Sütlü Çikolata3116371232569
Bitter Çikolata5237755569
Bisküviler:
Karışık Bisküvi25132326538
Sade Bisküvi2131317437
Şekerlemeler:
Portakallı585363
Limonlu585363
Ahududulu585363
Mentollü bonbon988247
Fıstıklı Draje163140583
Sütlü Draje16314042583
Çikolatalı Draje16314042583

Diyabetik ürünlerinde belirli bir oranda kalorisi vardır. Diyabet hastalarının meyve ile bu ürünleri değişimli kullanmaları gerekmektedir.

Değişim oranları için bir diyetisyene danışmanızda fayda vardır. Gebelikte sorbitol, sakarin gibi suni tatlandırıcılar kullanılmaz !

BESİNLERİN KALORİ DEĞERLERİ

100 GRAMDAPROTEİNYAĞKARBON
HİDRAT
KALORİ
ET ÜRÜNLERİ
SIĞIR ETİ2080158
DANA ETİ2170150
KOYUN ETİ1970150
KUZU ETİ17,822,60283
TAVUK205,50125
HİNDİ23,78,50,5178
DENİZ ÜRÜNLERİ
TON BALIĞI27,217,30,3274
USKUMRU18,98,90160
SARDALYA26,53,30,7142
MİDYE8,71,3057
SÜT ÜRÜNLERİ
İNEK SÜTÜ3,43,64,867
KOYUN SÜTÜ5,46,14,798
KAYMAK2,7303302
AYRAN3,78,73,737
YOĞURT3,74,42,278
TEREYAĞI0,783,70,5785
PEYNİRLER
BEYAZ PEYNİR13,827,30310
TULUM PEYNİRİ2614,73,3257
DİL PEYNİRİ22,321,30290
KAŞAR PEYNİRİ25,428,33,9384
YUMURTA5,65,30,374
MEYVALAR
ELMA0,40,641358
ARMUT0,40,261356
KAYISI0,91,210,550
KİRAZ0,80,6415,167
VİŞNE0,91,711,357
ŞEFTALİ0,70,7613,361
ERİK0,80,915,771
PORTAKAL0,81,3512,661
MUZ1,30,3822,8100
LİMON0,75,398,437
MANDALİNA0,81,428,544
İNCİR1,35017,577
ÇİLEK1,31,847,845
ÜZÜM0,70,717,779
KARPUZ0,80,16,430
PORTAKAL REÇELİ0,40,7271,7299
ÇİLEK REÇELİ0,60,7563,2285
UNLULAR
UN102,273364
MISIRUNU9,63,171,7362
İNCE KEPEK16,14,821,7248
YULAF UNU14,46,866,5394
EKMEK6,60,555,9257
ÇAVDAR EKMEĞİ7,50,352,8246
MISIR EKMEĞİ5,81,745,7227
BİSKÜVİ8,89,173,4422
MAKARNA13272370
100
GRAMDA
PROTEİNYAĞKARBON
HİDRAT
KALORİ
ŞEKERLİ GIDALAR
PEKMEZ9,5064,5303
BAL0,4081334
ÇİKOLATA72755520
BONBON2,10,292,9388
KAKAO22,326,531465
ŞEKER00100410
ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİ
SUCUK27,848,40564
PASTIRMA27,115,80316
KURUYEMİŞLER
FINDIK17,462,615,7591
KESTANE6,14,139,7226
BADEM21,453,213,2637
ŞAMFISTIĞI22,35413,8650
KURU CEVİZ16,758,513666
YAĞLAR
MARGARİN0,484,60,4791
ZEYTİNYAĞI099,40,2925
ZEYTİN3,239,98,6417
NEBATİ YAĞLAR0990920
İÇ YAĞI0,598,20,5915
SEBZELER
KEREVİZ1,40,38,845
HAVUÇ108,540
PANCAR1,30,16,834
TURP1,20,23,832
PIRASA2,80,36,541
KUŞKONMAZ21,60,1031,714
ISPANAK2,301,820
MARUL20,32,520
SALATALIK1,40,71,923
MAYDANOZ3,70,36,750
KARNIBAHAR2,50,24,632
LAHANA1,50,24,225
KIRMIZI LAHANA1,70,14,829
ENGİNAR2,50,58,345
T.BEZELYE6,60,212,488
ÇALI FASÜLYE2,60,26,338
PATLICAN1,30,14,827
KABAK1,11,16,532
DOMATES0,903,433
KURU SEBZELER
MERCİMEK261,952,8341
BEZELYE23,41,952,7330
BAKLA25,71,747,3315
FASÜLYE23,7256,1346
NOHUT25,71,857,2357
PATATES202090

 

Meyve Porsiyon Ölçüsü Ekmek Porsiyon Ölçüsü Et Porsiyonu Porsiyon Ölçüsü YağPorsiyon Ölçüsü
Kayısı3 AdetBeyaz Ekmek1 ince DilimKöfte30 Gr (1 Yumurta Büyüklüğünde)Zeytin5 Adet
İncir1 AdetDiyet Kepekli Ekmek2 İnce DilimKuşbaşı3-4 AdetFındık5-6 Adet
Vişne14 AdetTuzlu Bisküvi (sade)2 AdetNuar1 İnce DilimSıvı Yağ1 Tatlı Kaşığı
Üzüm15 AdetTatlı Bisküvi (sade)2 AdetBalık1 Köfte Kadar
Yeni Dünya6 AdetDiyet Bisküvi4 AdetTavuk1 Köfte Kadar
Kırmızı Erik5 AdetAz Yağlı Çorbalar1 Küçük KaseSalam1 İnce Dilim
Yeşil Erik10 AdetPilav2 Yemek KaşığıJambonlar1 İnce Dilim
Çilek12 AdetMakarnalar2 Yemek KaşığıKokteyl Sosis1 Adet
Şeftali1 Orta BoyErişte2 Yemek KaşığıYumurta1 Adet
Armut1 Küçük BoyKuskus2 Yemek Kaşığıİstakoz1 Orta Boy
Nar1/2 Orta BoyYulaf Ezmesi1.5 Yemek KaşığıKarides5 Orta Boy
Kavun1 İnce DilimSade Mısır Gevreği2 Yemek KaşığıMidye5 Adet
Karpuz1 İnce DilimSade Müsli2 Yemek KaşığıDiyet Ton Balığı40 Gr
Kivi1 AdetPatates1 Orta BoyPişmiş Kuru Baklagiller3 Yemek Kaşığı
Ananas1 İnce DilimKestane3 Orta BoyBeyaz Peynir1 Adet Karper Büyüklüğünde
Kuru İncir1 AdetPatlamış Mısır1 Su BardağıDil Peyniri1 Adet Karper Büyüklüğünde
Kuru Kayısı3 AdetHaşlanmış Mısır1/2 Orta BoyKaşar Peyniri1/2 Adet Karper Büyüklüğünde
Kuru Üzüm1 Yemek KaşığıYufka1/4 AdetKarper Peyniri (sade)1 Adet
Kuru Erik4 AdetLeblebi1 AvuçLor Peyniri1/2 Çay Bardağı
Avakado1/2 orta boyGaleta1 adetTulum peyniri1 yemek kaşığı

Çeşitli yaş ve kuru meyvelerin ve meyve sularının bir porsiyon karşılıkları.
Elma              1 küçük boy
Muz               yarım adet
Greyfurt          yarım adet
Portakal           1 orta boy
Mandalina        1 büyük boy
Turunç            1 orta boy
Ayva               1/4 orta boy
Armut              1 orta boy
Üzüm              15 iri tane
Nar                1/2 küçük boy
Kavun             1/8 orta boy
Karpuz            1/8 orta boy
Kiraz               12 adet
Kivi                 1 orta boy
Vişne              14 adet
Kayısı              3 adet
Şeftali             1 orta boy
Taze incir         1 adet
Yeni dünya       6 adet
Yeşil erik          10 adet
Kırmızı erik        5 adet
Çilek               12 adet
Greyfurt suyu   1 çay bardağı
Portakal suyu   1 çay bardağı
Nar suyu         1/3 su bardağı
Vişne suyu       1/3 su bardağı
Üzüm suyu       1/3 çay bardağı
Elma suyu        1/3 su bardağı
Kuru incir         1 adet
Kuru erik          5 adet
Kuru kayısı       3 adet
Kuru üzüm       1 çorba kaşığı
Hurma             3 adet
Trabzon hurma  1/2 adet
Mango             1 küçük boy

Diyet – Ekmek Değişim Listesi:
Bir dilim ekmek yerine yiyebileceğiniz çeşitli yiyeceklerin miktarı.

Kuru baklagiller 4 yemek kaşığı (kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya, kuru bakla)
Çorbalar              1 kase (mercimek çorbası, şehriye, pirinç, tarhana, domates, ezogelin)
Pilavlar               3 yemek kaşığı (pirinç pilavı, bulgur pilavı)
Makarna             3 yemek kaşığı (makarna, kuskus, erişte)
Yufka                 1/4 adet
Patates               1 küçük boy    (haşlama)
Kestane             2 orta boy
Mısır                 1 su bardağı   (yağsız, patlamış)
Mısır                1/2 orta boy / 2 yemek kaşığı   (haşlanmış)
Grissini            2 adet
Galeta              1 adet
Etimek             2 adet
Leblebi            1 çay bardağı (sarı, beyaz)
Etiform           Yarım paket/ 5 adet (altınbaşak)

İletişim

Anasayfa