Kanser Aşısı ve Siğiller

Genital Siğil ve Aşılar

Sorularla HPV – Rahim Ağzı Kanseri Aşısı ve Siğiller

Her yıl dünyada 240 bin kadının ölümüne yol açan HPV virüsünden kaynaklanan rahim ağzı kanserini önleyen aşı, güvenilir olduğu tespit edilerek FDA tarafından onaylandı. Yeni aşı :

a) Rahim ağzı kanserini,

b) HPV tip 6, 11, 16 ve 18’ in ve benzerlerinin neden olduğu kanser öncesi, takibin zor, stresli ve masraflı olduğu kanser öncesi öncü düşük dereceli lezyonları,

c) Çok sık rastlanan genital siğilleri de önlüyor.

HPV virüsü nedir?

HPV (Human Papilloma Virus) genel olarak cinsel ilişki ile geçen bir virüstür. Rahim ağzı kanseri ve kanser öncesi değişikliklerin yüzde 80’ine bu virüs neden olur. Son yıllarda önemi daha çok anlaşılan HPV virüsünün ABD’de yapılan bazı çalışmalarda, kadınların yüzde 60-80’inde mevcut olduğu görüldü ve son yıllardaki en büyük önemi rahim ağzı, vajina ve vulva kanserinde etken olmasının keşfedilmesiyle ortaya çıktı. İnsan bağışıklık sistemi bu tür enfeksiyonları bir ya da iki yıl içinde temizliyor, ancak daha dirençli HPV türleri rahim ağzı kanseri veya genital bölgede başka kanserlere yol açabiliyor.

HPV Virüsü Nasıl bulaşıyor?

Cinsel olarak aktif kadınların -evli olanlar dahil- yüzde 50’den fazlasında HPV’nin bir ya da daha çok tipine ait enfeksiyon izlerine rastlanmaktadır. Bu enfeksiyonların çoğu da klinik belirti vermiyor. Bulaşma şekli, çoğu zaman cinsel ya da çok yakın tensel temas olabiliyor. Nemli eşyalar ve cinsel olmayan temasla da bulaşabileceği ihtimal dahilinde. Kolaylaştırıcı faktörler olarak bölgenin nemliliği ve dokuda harabiyet sayılabilir. Ayrıca, gebelik, AIDS, kortizon tedavisi gibi kişinin bağışıklık sisteminin çok iyi çalışmadığı durumlarda hastalık hızla ve çok yaygın olarak seyredebiliyor.

HPV virüsü bu kadar tehlikeli mi?

Tüm dünyada kadınlar arasında kanserden kaynaklanan ölümlerin ikinci en yaygın nedeni olan rahim ağzı kanseri, her yıl yaklaşık yarım milyon teşhis ve 240 bin ölümle sonuçlanıyor. Ayrıca, düşük dereceli riske sahip belirli HPV tipleri, genital siğillere ve anormal pap smear sonuçlarına yol açabiliyor. Her yıl dünya çapında yaklaşık 32 milyon genital siğil vakası ortaya çıkıyor. Bu şekilde anormal sonuçların yakından takibi ve tedavisi için de yüksek miktarda parasal kaynak harcanıyor. ABD’de, her yıl yaklaşık 15 bin kadın, rahim ağzı kanserine yakalanırken, bunlardan yaklaşık 6 bini ölüyor. Gelişmekte olan ülkelerde ise bu problem çok daha büyük, çünkü kadınlar kansere yol açan ajanların gelişimini hastalığa yakalanmadan kontrol ettirmiyorlar ve bu da her yıl binlerce kadının ölümüne yol açıyor.

HPV virüs türlerinin hepsi kansere yol açıyor mu?

HPV’ nin bazı türleri rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonlara (LSIL, HGSIL, CIN I, CIN II, CIN III…) ve kansere yol açarken, diğerleriyse cinsel hastalıklara, siğillere yol açıyor.

Rahim Ağzı Kanseri HPV aşısı koruma amaçlı mı?

Bağışıklık ve koruma amaçlı bir aşı olup, en çok sorun yaratan tiplerden HPV 6, 11, 16, 18 tiplerine maruz kalmamış kadınlarda kanser öncesi lezyonlara ve rahim ağzı kanserine ve genital vajinal anal siğillere karşı koruma sağlar. Erkeklerde ise erkeklere ait genital organlarda koruma sağlar, bulaşma önlenir.

HPV aşısını kimler yaptırabilir ?

Şu an 9 – 26 yaş grubundaki kadınlar ve erkekler de aşının en etkili ve verimli uygulanabileceği grubu oluşturuyor. Yeni yayınlanan verilere göre 55 yaşına kadar kadınlar için ve  erkekler için de aşının kullanılmasında etkili olabileceğini göstermektedir. 

HPV’si olan her kadına aşı önerilecek mi?
Öncelikle, aşının HPV ile temas öncesi kadınlara ve erkeklere uygulanması öneriliyor. Öte yandan çalışmalarda aşının içinde bulunan dört HPV tipinden herhangi bir tanesine maruz kalmış kişilerde aşılama sonrası aşının içinde bulunan diğer tiplere karşı koruma sağladığı gözlenmiş. 2019-2020 yıllarında yenilenen kılavuzlara göre:

AŞI ÖNCESİ HPV- DNA TESTİ GEREKMEZ.

HPV- DNA POZİTİFSE BİLE AŞI YAPILABİLİR.

PAP SMEAR TESTİ KUŞKULU OLANLARA VE GENİTAL SİĞİL ÖYKÜSÜ OLANLARA AŞI YAPILABİLİR.

GEBELERE HPV AŞISI YAPILMASA DA, AŞI ÖNCESİ RUTİN GEBELİK TESTİ GEREKLİ DEĞİLDİR. GEBELİK NEDENİYLE AŞI PROGRAMINA ARA VERİLDİYSE GEBELİK SONRASI DEVAM EDİLİR.

EMZİREN KADINLARA HPV AŞISI YAPILABİLİR.

HPV Aşısının etkili olması için kaç kere yapılması gerekiyor?

 0 – 2. ve 6. aylarda 3 doz olarak uygulanıyor. Bununla birlikte 2016 verileri kolay bağışıklanan 9-14 yaş grubunda aşının 2 doz yapılmasının yeterli olacağını söylediğinden bu grupta maliyet açısından bu büyük avantaj. Yine aşı uygulamaları başlayalı beri koruyucu etkisinin ömür boyu olabileceğine dair kanıtlar giderek artıyor.

HPV Aşısının Yan etkisi Var mı?

Diğer aşıların yan etkisi ne kadar olabilirse bu aşıda da benzer etkiler olabilir. Koldaki uygulama yerinde geçici hafif ağrı dışında pek yan etkisi yok. Aşının doktor kontrolünde yapılması tavsiye ediliyor ve uygulamadan sonra 10-15 dakika doktor gözleminde beklenmesi tavsiye ediliyor.

HPV Aşısı uygulandıktan ne kadar süre sonra etkisini gösteriyor?

Aşının uygulanması ile HPV’ye karşı antikor düzeyleri oluşup aşı dozlarının tamamlanması gerekir. Uzun süreli takip çalışmalarında da aşı alan gruptaki HPV enfeksiyonları ile plasebo alan gruptaki HPV enfeksiyonları kıyaslanır ve böylelikle klinik etkinlik ortaya çıkar. Şimdiye kadarki verilere göre, aşı çıktığından beri  takip boyunca etkili düzeyde antikor yanıtı oluşturduğu gözlendi. Çalışmalar koruyuculuk süresi üzerinde halen devam ediyor ve ilk veriler çok daha uzun süreli ve ömür boyu olabilecek korumayı vaat ediyor. 

Rahim Ağzı Kanser Aşısı hangi HPV tiplerine karşı koruma sağlıyor?

Aşı HPV 6, 11, 16, 18 tiplerini içeriyor. HPV 16 ve 18 dünya üzerindeki rahim ağzı kanserlerinin yüzde 70’den fazlasına neden olurken, HPV 6 ve 11 ise dünya üzerindeki genital siğillerin yüzde 90’nından fazlasında sorumlu tutuluyor. Yeni jenerasyon aşılarda HPV tiplerinin sayısının artırıldığı, en sık rastlanan ve problem çıkaran 9 tipe karşı bu genişletilmiş yeni jenerasyon aşı piyasada yaygın olarak bulunana kadar tüm dünyada diğer tipi uygulanmaya devam ediyor.

Cinsel ilişki içinde olan kadınların -evli olanlar da dahil- yüzde 80 kadarının, yaşamlarının bir aşamasında Human Papilloma Virüsü’ne yakalanmaları olasılığı bulunuyor. Rahim ağzı kanserinin yüzde 70’ine, HPV 16 ve 18 tipleri neden oluyor.

Türkiye’de rahim ağzı kanseri görülme sıklığı nedir?

Dünya çapında toplanan GLOBOCAN verilerine göre ülkemiz, rahim ağzı kanser sıklığı 100 binde 10 civarı ülkeler grubunda yer alıyor. Birleşik Arap Emirlikleri ve Cezayir gibi aynı  gruba mensup ülkelerde bile bunun yaklaşık 3 katına kadar rahim ağzı kanseri saptandığına göre verilerin güvenirliği sorgulanabilir. Dünya çapında konuya bakacak olursak, yılda yaklaşık 500 bin kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konulup, yine yaklaşık 274 bin kadın bu kanser nedeni ile hayatını kaybediyor. Kabaca bir hesapla her 2 dakikada bir kadın, bu hastalıktan yaşamını yitiriyor.

Yurtdışında Ülkelerde Aşılama Programı İlkokuldan Başlıyor

2008 Yılından itibaren İngiltere’de okul çağındaki kızlara rahim ağzı kanserine karşı aşı uygulanıyor. İngiltere hükümet yetkililerince yapılan açıklamada, 2008 Eylül’ünde başlatılacak aşı kampanyası tüm 12-13 yaşındaki kızları kapsayacak. 18 yaşına kadarki kızlar da 2009 sonbaharından itibaren aşı programına dahil edildi. Human Papilloma Virüsü (HPV) ile mücadele için yapılan aşıların İngiltere’de her yıl yüzlerce kişinin yaşamını kurtarabileceği düşünülüyor. Aşı, altı aylık bir süre içinde üç defa uygulanacak. Aşının bir tam kürü 300 sterline malolacak. Bu yılın başlarında İngiltere Aşılama ve Bağışıklık Kazandırma Komisyonu, 11-12 yaşındaki kızlara düzenli şekilde HPV aşısı yapılmasını tavsiye etmişti. Komisyon, 16 yaşına kadarki kızların da aynı kampanya kapsamına alınmasını önermişti. Ancak hükümet bu konuda nihaî kararını almadan önce, aşılamanın daha ayrıntılı bir maliyet-yarar analizini istemişti. Ülkenin Galler Bölgesi’yle İskoçya’da da bölgesel yönetimler benzer aşı programlarını uygulayacaklarını açıkladılar. Sonuçta dünyanın pek çok ülkesi bu ciddi hastalığa yakalanıldığında ortaya çıkacak maliyetten cok daha ucuza malolacak aşının uygulama programlarını geliştiriyor. HPV ile mücadele için iki aşıdan  biri olan ‘Gardasil’ adlı aşı, 80 ülkede onaylandı.

Ölümcül hastalık !:Kimi tutucu çevreler çocuk yaştaki kızlara, cinsel ilişki yoluyla bulaşan virüslere karşı koruyacak aşı yapılmasının, zamansız ve çok sayıda kişiyle cinsel ilişkiye girilmesine teşvik edeceğinden kaygılı. Oysa bazı durumlarda ten ve eşya teması dahi yeterli olabiliyor. Geliştirilen yeni aşıyı yaptırıp yaptırmamak ailelerin kararına bağlı olacaksa da halen İngiltere’de bir yılda 1000’i aşkın kadının rahim ağzı kanserinden öldüğünü kaydedersek, bu aşılamayla ölümlerin yüzde 70-85’inin önlenebileceğini görürüz. Bu yüzden FİGO (Amerikan Kadın-doğumcular Federasyonu) risk veya hastalık olsun ya da olmasın bu aşıdan doktorların hastalarına bahsetmedikleri takdirde, etik ya da ahlaki bir durum olmayacağını kaydetti.

Genital siğiller ise o kadar yaygın ki HPV aşısı ile bunlar da önlenebilecek;

Genital siğiller bir kez çıktıktan sonra cinsel ilişkide bulaşıcılık yapması dışında görüntü kötülüğü ve ilave rahatsızlıklara da yol açıyor. Tedavileri ise birden fazla seans halinde, ilaçlar ve lazer, LEEP işlemleri ile zaman alıcı ve tekrarlayıcı bir şekilde devam edebilmektedir.

Daha önceden HPV’ ye bağlı sorun yaşamış olanların da aşıdan faydalanma ihtimali var. Zira yaşadığınız sorun HPV’nin sadece bir türüyle ilgiliyse ki çoğu durumda böyledir; aşılanmanız geriye kalan üç türe ve benzer genotiplere karşı korunmanıza yardımcı olacaktır(Eurogyn). Aşının gebelik döneminde uygulanması veya aşıya devam edilmesi şimdilik önerilmese de aşı yapıldıktan sonra gebelik oluşmuşsa kalan dozlar 12 ayda tamamlanabilmektedir. Aşı emzirme döneminde uygulanabilir. Yan etkileri son derece az bir aşıdır. Uygulama kas içi (genellikle koldan) şeklindedir. Aşı uygulamasında aşı maliyetleri dışında extra bir ücret alınmamaktadır.
Diğer jinekolojik kanserler için tıklayınız..