Meme Kanseri-yanlışlar

Kadınların meme kanserinde yanlış bilinenler

Sık sık mamografi çektirmek insanı kanser yapar mı?

Tavsiye edilen aralıklarla ve modern cihazlarla son derece güvenli bir yöntem. Cihaz iyi ise risk artışı günlük hayatta karşılaşılan risklerden az.
Mamografi Çektirmenin Sakıncası Yok :
Kanser çeşitleri arasında en sık görülenlerin başında meme kanseri geliyor. Günümüzde bilgiye ulaşmanın kolaylığı, meme kanseri hakkında bazı önyargıların oluşmasına ve çelişkili bilgilerin yayılmasına neden olabiliyor. Edinilen yanlış bilgiler, hastaların eksik veya yanlış yönlendirilmesine yol açıyor. Meme kanseri ve tedavisi konusundaki bilgi ve tavsiyelerin mutlaka bir hekimden alınması gerektiği, bu konuda doğru bilinen yanlışları açıklamak gerekiyor.
 
YANLIŞ: Mememi kendim kontrol ediyorum. Hiç şikayetim yok. Doktora gitmem gerekmez
DOĞRU: Meme kanseri ancak şikayetler başlamadan yakalandığında çok kolaylıkla tedavi edilebilir. Memedeki bir kitle, ele gelecek hale gelmeden iki yıl önce mamografi ile saptanabilir. Dolayısıyla hiç şikayet olmadan kontrole gitmek hayat kurtarır.
 
YANLIŞ: Ailemde meme kanseri yok. Dolayısıyla bende de olmaz.
DOĞRU: Ailede meme kanseri olması mevcut riski artırır ama meme kanserlerinin yüzde 85’i bireysel faktörlerle ortaya çıkar. Hiçbir ek riski olmayan ve 70 yaşına dek yaşayan her sekiz normal bir kadından biri(%12), başka bir sebepten ölmez ise zaten meme kanseri olabilecektir.
 
YANLIŞ: Doğum yaptım ve emzirdim. Bende meme kanseri olmaz.
DOĞRU: Doğum yapıp, emzirmiş olmak, riski azaltsa da meme kanserini engellemez.
 
YANLIŞ: Menopozdan önce meme kanseri olunmaz.
DOĞRU: Meme kanseri her yaşta görülebilir. Ancak 45-55 yaşlar arası, en sık görüldüğü dönemdir.
 
YANLIŞ: Erkeklerde meme kanseri olmaz.
DOĞRU: Erkekte de meme kanseri görülebilir ama kadınlara göre daha düşük orandadır. Erkeklerde ileri yaşlarda prostat kanserine çok sık rastlanır.
 
YANLIŞ: Ben meme kanserinden çok korkuyorum. Her iki mememi de aldırıp protez koydurarak bu riskten kurtulmak istiyorum.
DOĞRU: Bu tip bir ameliyat ancak estetik amaçla ve genetik testlerin (Br CA1 ve 2) pozitif olmasıyla yapılabilir. Çünkü cerrahi olarak meme başını ve derisini geride bırakarak, meme dokusunun tamamının alınması pratik olarak mümkün değildir. Bu yöntemle meme kanseri riski azaltılabilir ama tam olarak ortadan kalkmaz.
YANLIŞ: Mememde çok sayıda kist var. Her seferinde bu kistleri aldırıp, kanser riskinden kurtuluyorum.
DOĞRU: Meme kistleri çoğu kadında görülür ve her zaman kanser riski taşımaz. Her görüldüklerinde alınmaları gerekmez, takip edilmeleri yeterlidir. Ancak çok büyüyüp ağrı yaptıklarında veya yapılarında değişiklik olup kuşku uyandırdıklarında, tanı amacıyla boşaltılmaları gerekebilir.
YANLIŞ: Doğum kontrol hapları meme kanseri yapar.
DOĞRU: Uygun dozda ve uygun sürede doktor kontrolünde kullanılan doğum kontrol haplarının, meme kanseri riskini artırıcı etkisi pratik olarak yoktur.
 
YANLIŞ: Mememden akıntı geldi. Yoksa, kanser miyim?
DOĞRU: Her kadında memeden sıkmakla bir miktar akıntı olabilir. Bu; kanser belirtisi değildir. Ancak kendiliğinden olan, kanlı akıntılar incelenmelidir. 
Mamografi mutlaka gerekli mi ? Devamı…