Orgazm Olmada Zorluk

ORGAZM OLMADA ZORLUK -Anorgazmi ve G Noktası

Yapılan araştırmalar cinsel isteksizlikten sonra kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluklarından birinin de orgazm olamama (boşalamama) olduğunu göstermiştir. Sıklığı farklı kaynaklarda  % 5 ile %25 arasında bildirilmektedir. Buna göre neredeyse her dört kadından  birinde orgazm sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazıyı okumadan önce cinsel isteksizlik, soğukluk makalesini de okumanız faydalı olacaktır.

Aşağıda yazılanlar genel olarak bu sorunla ilgili doktorunuza başvurmadan önce ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunuz konusunda bilgilendirmek amacı ile yazılmıştır.

Yalnızca cinsel ilişkide bulunmakla kadının orgazm olduğunu düşünmek hatalı olacaktır. Şartlar uygun olduğu halde orgazm olamamanın en sık nedenlerinden biri, eşlerin fiziksel olarak yeterince uyarılmamış olmasıdır.

Orgazm olmayı zorlaştıran faktörler ve yapılması gerekenler ise şöyle sıralanabilir: (bu kısmı okumadan önce cinsel isteksizlik ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz)
1-İlişki sırasında zevk almaya değil de orgazm olmaya odaklanmak yanlıştır. Her sefer orgazm olmak zorunda olduğunuzu düşünmeyin: Bunun olması gerektiğini düşünmek bile ayrı bir stres faktörü olacaktır.
2-Kontrolü kaybetmekten ve bir takım utanma duygusu oluşturabilecek şeylerden çekinmekle korkulmamalıdır. Sevişme sırasında zihinsel ve bedensel olarak mümkün olduğu kadar rahat olunmalıdır.
3-Bedensel olarak kendinden memnun olmamak orgazmı engelleyebilir. Vücudunuza çıplak olarak bakmaktan, kendinize dokunmaktan çekinmeyin ve hassas noktalarınızı bulunuz. Bunları eşinizin de yapmasına izin verin.
4-Cinsel anlamda baskıcı bir ortamda yetişmek de cinsellikten utanmaya veya çekinmeye yol açar. Cinsel konularda bilgilerinizi artırarak korkularınızı giderebilirsiniz. Bunun için bol bol okuyun. Cinselliğin de su içmek, yemek yemek gibi doğal bir ihtiyaç olduğu, yeterince karşılanmadığı takdirde fiziksel, ruhsal ve sosyal problemlerle baş etme gücünün bozulabileceğini göz ardı etmeyin.

Sosyal çevre orgazm olamama durumunu ETKİLER;

Ne kadar isteğin yeterli olduğu, ne kadarının az olduğu kadından erkeğe kültürden kültüre, topluma, yetiştirilme şartlarına göre değişir. Erkekler ve kadınlar kabaca aynı ölçüde cinsel istek duyarlar ama yetiştirilme şartları, içinde bulunulan koşullar, aile baskısı, ahlaki ve de dini etkiler kadınların bu isteklerini baskılamalarına-ilişkide haz alan kadın değil erkek olmalı düşüncesi- başka kanallara yönlendirmelerine veya gösterememelerine neden olur. Bu konuda Türk toplumunda daha yoğun rastlanan sorunlar ve yapılabilecek şeyler ile ilgili şu linki de okumanız iyi olacak.
Bu yüzden bu konuda rahat olan erkekler genelde cinsel ilişki arzusunu kadınlardan daha sık duyarlar. Bir kadın olarak eşinizin seksi sizden daha sık ve de daha fazla arzu etmesi, sizin seks isteği yönünden bir probleminiz olduğu anlamına gelmez. Sık sık telefonda ve maillerde sorulur, “Ben haftada şu kadar seks yapıyorum yeterli mi?” diye…Bu soru ile  “Günde 3 veya 4 öğün yiyorum, yeterli mi?” sorusu arasında hiçbir fark yoktur : Acıkınca yiyorsunuz, seks de isteyince yapılır, sayısı standardı yoktur, biz ise bazı tabularda sıkışıp sekse bazı gereklilikler yükleriz.
5-Sevişme sırasında rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam hazırlayın. Telefon veya kapı çalması, çocuk ağlaması, başkaları tarafından sesinizin duyulması gibi kaygılar olmamalıdır.
6-Eşinizle aranızda olan sorunları yatak odasına taşırsanız iyi bir sevişme de orgazm da mümkün olmaz. Öncelikle sorunlarınızı çözün; öfkeyle haz bir arada olmaz.
7-Sevişme sırasında değişik fanteziler deneyip hayal etmenin, cinsel uyarıcı aletler kullanmanın da kolaylaştırıcı olduğu gösterilmiştir. 
8-Klitorisinizin uyarılabilmesi için pozisyonunuzu ayarlayın. Eşinize nasıl daha çok uyarıldığınızı gösterin! Kadınların bir kısmında direkt klitoris üzerine uyarım olmadan orgazm olmayabilir.  Bu nedenle sorunun çözümü için önce, kadının kendi bedenini tanıyarak nasıl bir uyarımla orgazm olduğunu keşfetmesi gerekir. Daha sonra da eşine rehberlik ederek onu nasıl uyarması gerektiğini göstermelidir. Merak edenler için klitorisin gerçek yapısını ve önemini anlatan bir link: http://bianet.org/biamag/kadin/164658-klitorisin-hic-anlatilmayan-hikayesi
 
9- İlaçlar, Hastalıklar, diyet, Orgazm sorununa bazen aşağıda sıralayacağımız ve doktor kontrolü ve muayenesi gereken biyolojik faktörler ya da hastalıklar da yol açabilir:
Psikolojik hastalıklar,
Karın ve kalça bölgesine yapılan ameliyatlar,
Depresyon, yüksek tansiyon ve bazı diğer tedavilerde kullanılan ilaçlar,
Damar sistemi ile ilgili hastalıklar,
Nörolojik hastalıklar,
Hormon eksikliği…

G Noktası  G Shot Uygulaması

Son zamanlarda kadınlarda G noktasının bulunması ve uyarılması ile vaginal yoldan daha kolay orgazma ulaşılabileceği iddia edilmiştir. Bu noktaya ”G shot” adı verilen ve kolaylıkla muayenehanelerde de yapılabilen birkaç dakikalık bu işlemde, kollagen – hyaluronik asit dolgu maddesi  uygulanarak  vaginal uyarılma noktası daha da büyütülerek ve hassaslaştırılarak sonuca ulaşılabilir. İşlem sonrasında da günlük hayatınızda herhangi bir kısıtlama yok ! Cinsel Estetik Ameliyatlar.…. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

10-Sağlıklı Beslenme:  A.B.D’li cinsellik uzmanı Marena Lindberg’in ‘The Orgasmus Diet’ adlı kitabından öneriler: Doğru ve zamanında uygulanan diyet, sadece zayıflatmakla kalmıyor, aynı zamanda çiftlerin daha kolay orgazm olmasını da sağlıyor ‘Orgazm diyeti’ yapan kadınların cinsel doyuma daha kolay ulaştığını açıklayan Lindberg, kitabında, kadınların daha kolay orgazm olmasını yardım edebilecek diyet formülü de veriyor: “cinsel isteksizliğe yol açabilecek beyaz şeker, kahve, tütün ve soya ürünlerinden kaçınılmalı.”  Orgazm diyeti’: Normal vücut yapısına sahip olan kadınlar, günde bir kapsül balık yağı yutmalı. İkinci hafta iki, üçüncü hafta üç kapsül alınmalı. Artırıma 6 kapsüle ulaşıncaya kadar devam edilebilir. Ayrıca günde 15 gram siyah (bitter- yüksek kakaolu) çikolata tüketilmeli. Çikolata, mutluluk hormonu serotonin salgılanmasını sağlıyor. Genel sağlık için multivitamin, magnezyum, demir, çinko gibi kapsüller de (günde 1 adet) alınmalı. Sonuçta sağlıklı beslenen, ruhsal ve bedensel açıdan  sağlıklı bir kişide çözülemeyecek sorun yok. 

11-Genetik: KADIN orgazmıyla ilgili bir başka  araştırma, Londra’daki St.Thomas Hastanesi İkiz Araştırmaları ve Genetik Epidemiyoloji Birimi tarafından 3500 yetişkin ikiz kadın arasında gerçekleştirildi. Araştırmada tek yumurta ikizi olan kadınların %31’inde benzer orgazm verileri elde edilirken, tek yumurta ikizi olmayanlarda %10. Bu verileri ve tek yumurta ikizlerinin genlerinin tamamının, tek yumurta ikizi olmayanların genlerinin ise sadece yüzde 50’sinin aynı olduğunu göz önünde bulunduran bilim adamları, kadında orgazma ulaşamamanın kalıtımsal bir yönünün de olduğu ve tamamen dış etkenlere bağlanamayacağı sonucuna vardı. Bu sonuçlar bilimsel olarak onaylandığı takdirde, kadın orgazmı da aynı erkekteki iktidarsızlık gibi tıbbi bir problem olarak kabul edilecek. Böylelikle tedavi yöntemleri geliştirmek mümkün olacak.
Bütün bunlara rağmen sorun çözülmezse doktorunuzun profesyonel yardımı yapılacak en uygun şeydir.
 
Ayrıca bkz…Cinsel soğukluk