Rahim Ağzı Yarası

rahim agzi yarasi
Rahim ağzı yarası

Rahim Ağzı Yarası – Servikal Erozyon

Rahim ağzı yarası (Servikal erozyon) nedir?
Rahim ağzı yarası olarak bilinen durum, aslında salgı üreten hücrelerin vajinal hücrelerin üzerini kaplamasıyla oluşur, cilt kaybıdır, kızarık bir alandır,

 
Rahim ağzı yarası sebepleri nelerdir?

Rahim ağzı yarası geçirilmiş iltihaplı durumlar, bunların ve problemli akıntıların vaktinde tedavi edilmemesi, kürtaj, doğum gibi nedenlerle gelişebilir. Vajinal tamponlar ve sık partner değiştirmek ve zorlu ilişkiler de olası diğer sebeplerdir.
Rahim ağzı yarası ne belirtiler verebilir?
Rahim ağzı yarası bazen belirti vermez, muayene esnasında tanı konur. Ya da sürekli bir akıntı, cinsel ilişki sırasında kanama, yanma , lekelenme zaman zaman pembe renkli akıntılar ilerlemiş hallerinde kasık bel ağrıları  görülebilir.
Rahim ağzı yarası ne sıklıkta izlenir?
Rahim ağzı yarası doğurgan çağ kadınlarda çok sık karşılaşılan bir durumdur, bu nedenle tanı konduğunda hemen telaşlanmamalıdır.
Rahim ağzı yarası saptanırsa ne yapılır?
Rahim ağzı yarası spekulum muayenesinde saptanır, mutlaka pap smear testi yapılarak, altta yatabilecek kanser araştırması yapılmalıdır. Yara görüntüsü şüpheli ise kolposkopi ve biyopsi önerilir. Tedaviler için yazıyı okumaya devam ediniz. iletişim için tıklayınız.
 

Pap smear testi  ( Rahim ağzı yayma testi ) Ayrıca bkz.kanser tarama ve pap smear

Smear testi uzun yıllardan beri rahim ağzı kanseri  öncesi durumların saptanması için kullanılan bir testtir.
Smear testi  sayesinde rahim ağzı kanserinin görülme sıklığında ciddi azalma sağlanmıştır. Düzenli olarak smear testi yapılan bir kadında takip eden bir yıllık periyoda ciddi bir rahatsızlık ihtimali çok düşüktür.
Smear testi, jinekolog muayenesi esnasında  küçük bir fırça kullanılarak rahim ağzı çevresinden hücrelerin toplanması işlemi olup tamamen ağrısız, rahatsızlık vermeyen yöntemle alınan testtir. Alınan bu örnek daha sonra bir  mikroskop lamı üzerine yayılır, alkol ile tespit edilerek incelemeye gönderilir. Patolog tarafından incelenen yayma da anormal hücrelerin varlığı araştırılır.
Smear testi, genellikle 21 yaş üstünde  ve cinsel ilişki başladıktan sonra olarak kadınlarda  yapılmaya başlanır,  bu yaşlardan itibaren yıllık olarak yapılması önerilir. Ardarda  2-3 kez yapılan incelemelerde hiç anormal sonuç alınmamışsa, ya da HPV testi ile birlikte yapıldığında problem yok ise  bu sıklık doktorunuzun önerisi ile kılavuzlara göre azaltılabilir. Düzenli yıllık smear testi sayesinde hastalık erken yakalanabilecektir.
Smear testi, sigara içenlerde, ilk cinsel ilişkisini 18 yaşın altında yapmış olanlarda, birden çok erkek ile cinsel ilişkisi olanlarda, HPV testlerinde pozitif olup rahim ağzı kanseri  riskleri bulunanlarda  düzenli olarak daha sıklıkla yapılabilir.
Smear testi sonuçlarında anormal hücreler saptanırsa, hafif olgularda 3-6 aylık takip, daha ciddi olgularda smear tekrarı ve hatta kolposkopik inceleme ve biyopsi  önerilir. Bu yöntemle mikroskop ile rahim ağzı değerlendirilir, gerekli görülürse parça alınarak patolojiye yollanır. Bazen kanser etkeni olabilecek papilloma viruslerin (HPV) olup olmadığına dair inceleme de yapılabilir. İnceleme sonucuna göre dondurma (kriyoterapi), yakma (koter), lazer veya o bölgenin cerrahi olarak çıkarılması planlanır.  

Rahim ağzı yarası kanser ilişkisi nedir?

Rahim ağzı kanseri uzun yıllar içinde gelişen bir hastalıktır.
Yara olan bu dokulardan  atipik gelişme, yani kanser öncüsü durumun ortaya çıkmasından kanser oluşumuna kadar geçen süre 10 yıl veya daha fazla sürebilir. Kanser öncüsü lezyon aşamasında yakalanabilirse hastalığın şifa ile sonuçlanma olasılığı, bazen cerrahi bir işlem de gerektirmeden oldukça yüksektir. Bu nedenle erken tanı ve etkili bir tedavi çok önemlidir.

Rahim ağzı yarası tedavisi nasıl yapılır? Kriyoterapi, LEEP, Lazer

Rahim ağzı yarası tedavisinde gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra ve hastalığın seviyesine bağlı olarak uluslararası bazı standartlar ve doktor tarafından karar verilecek yaranın yakılması (koterizasyon), dondurulması (kriyoterapi) ve lazer, LEEP ile konizasyon gibi yöntemler ve gerekirse operasyon kullanılır.
Elektrokoterde elektrik kullanılarak hasarlı doku yakılır, işlem genellikle ağrısızdır, iyileşme süreci 2-3 ay sürebilir.
Rahim ağzı yarasında Kriyo (dondurma) ile tedavi  yönteminde yara nitröz oksit gazı ile bölge dondurulur, kriyoterapi işlemi ağrısızdır, iyileşme süreci 2-3 ay sürebilir. Bazı durumlarda etkisi, rahatlığı, hasta konforu ve ulaşılabilen bölge açısından daha çok tercih edilmektedir.
Lazer de işlem ağrısız ancak pahalıdır, işlem başarısı ise diğerleri gibidir.

Rahim ağzı yarası tekrarlar mı?

Rahim ağzı yarası tekrarlayabilir, bu yazıda bahsettiğimiz gerekçeler devam ederse yara tekrarlayacaktır, ileri safhada kötüye gidiş olmaması için yıllık pap smear testleri ihmal edilmemelidir.

Rahim ağzı kanseri ne gibi belirtiler verir? Tanı nasıl konur? Tedavisi?

Rahim ağzı kanseri başlangıçta her zaman belirti vermez , düzensiz , leke tarzında  kokulu vajinal kanama görülebilir. Vajinal muayenede tümoral yapı varsa tanıdan şüphelenilir, biyopsi alınır.
Radyolojik olarak tümörün boyutu , önde idrar kesesi, arkada ise makat ile  ilişkisi, ve tümörün rahim boynu yanlarına yayılımı  MR ile  değerlendirilir.Rahim ağzı kanseri saptamada erken tanı için rutin smear takipleri gerekir, smear sonucu şüpheli gelen kadınlarda kolposkopi  ve biyopsi gerekir. HPV etken olarak düşünüldüğünden, HPV DNA tayini de yapılabilir. Genel olarak erken evre rahim ağzı kanseri  cerrahi ile tedavi edilir. Kanser rahim boynunun yanlarına  yayıldığında ise  cerrahi yerine radyoterapi ilk tedavi seçeneği olur.
İletişim için tıklayınız