Ürejinekoloji-İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma ve Aşırı Aktif Mesane,  Cinsel Sorunlar

idrar kaçırma, ameliyatsız tedavi, aşırı aktif mesane, idrar torbası sarkması ve ameliyatı, önünün dışarı çıkması veya sarkması, gevşek vagina, perineometri, cinsel tatminsizlik

idrar kacirma urge incontinance

Eğer sık sık idrara çıkıyorsanız, gece idrar yapma ihtiyacı ile uyanıyorsanız, tuvalete yetişememe korkusu ile günlük aktivitelerinizi kısıtlıyorsanız sizde aşırı aktif mesane hastalığı olabilir. Ama korkmayın, yalnız değilsiniz… ABD’de yapılan araştırmalara göre, sadece ABD’de  33 milyon’dan fazla aşırı aktif mesane hastalığından etkilenen kişi olduğu gösterilmiştir. Bunların bir çoğu da uykusuzluk, şaşkınlık, utangaçlık ve kızgınlık içinde günlük işlevlerinden geri kalmaktadır.

Sokağa çıkmadan önce yakın tuvaletlerin yerini arayıp hayatınızı tuvaletlere göre mi planlıyorsunuz ?
30-60 yaşlar arasındaki her üç kadından yaklaşık birisi hayatının bir döneminde idrar kaçırma (inkontinans) şikayeti yaşar. Aşırı aktif mesanesi olan ancak bunun için doktora başvurmayan hastaların sayısı ise bilinmemekte. Özellikle gençlerde, aktif iş hayatı olanlarda cinsel, sosyal ve iş hayatı ciddi bir şekilde etkilenmektedir. Tuvalete gitme ihtiyacının getirdiği korku nedeni ile sinemaya gidememe, iş toplantılarında uzun süre duramama, iş konsantrasyonunun azalması, seyahat gidememe, gibi sosyalleşmeyi ve iş hayatını etkileyen durumlar karşısında ciddi depresyon, anksiyete bozukluğu ve bıkkınlık ortaya çıkabilmektedir.
 Burada idrar kaçırma ile ilgili olarak 4  noktanın belirtilmesi gerekir:
1. İdrar kaçırma şikayetinden utanmamak gerekir
2. İdrar kaçırma her yaşta görülebilir mutlaka  yaşlanma ile ilişkili değildir
3. Kadınlarda erkeklere göre daha sık olması doğası gereğidir.
4. Ne tipte olursa olsun tüm idrar kaçırma sorunlarının tedavisi mümkündür.

Aşırı Aktif Mesane Nedir? Neden oluyor ?

Aşırı aktif mesane şikayetleri olan kişilerin mesaneleri ile normal bireylerin mesaneleri arasında yapısal farklılıklar bile ortaya konmaya başlanmıştır.
Normal olarak, idrar yapma işlevi tamamen beyin kontrolündedir. İdrar torbası belirli bir gerginliğe ulaştığında beyine yolladığı sinyallerle boşalma ihtiyacını bildirir. Bulunulan fiziksel ve sosyal ortama bağlı olarak beyin idrar torbasına idrar yapıp yapamayacağını iletir. Bu iletiler omurilik içinde bulunan sinirler sayesinde gerçekleştirilir. Beyin ile idrar torbası arasındaki bu koordinasyonun bozulması sonrasında işeme bozuklukları ortaya çıkar. Bu koordinasyonun bozulması pek çok durumda karşımıza çıkar. Elimizde bulunan tıbbi tanı yöntemleri ile sebepleri her zaman ortaya çıkarmak mümkün olmayabilir, ama hastalarımızın yine de iyi bir hikaye ve gerekli yöntem ve ilaçların kombinasyonu ile düzeltilebilecek ciddi şikayetleri vardır. İşte tüm dünyada son yıllarda bu konuda çalışan bilim adamları, mesanenin aşırı duyarlılığı sonucu yaşanan bu sıkıntılara “aşırı aktif mesane sendromu” adını vermişlerdir.
 

Aşırı aktif mesanede ne yapılabilir?

Sık ve azar azar idrara çıkma, idrar yanması şikayeti olanların öncelikle doktorlarına başvurarak idrar yollarında bir enfeksiyonu olup olmadığı incelenmelidir. Mesanenizin ne kadar idrar tutabildiği de bilinmesi gerekenlerden bir başkasıdır. Bu ölçüm ultrasonografi ile gerçekleştirilebilir. Ayrıca işeme sonrasında mesanede kalan idrar miktarını da aynı yöntemle inceleyebiliriz. Tüm bunlarda ciddi bir sorun olmamasına karşın kişi daha önce bahsettiğimiz aşırı aktif mesane şikayetlerini yaşıyorsa o zaman ilaç tedavileri başlanabilir.
İlaç tedavilerinin amacı mesanenin anormal his ve kasılmalarını baskılamaktır.
Çoğunlukla ilaç tedavileri ile birlikte işeme alışkanlıklarının da bilinmesi ve bunların düzenlenmesi önerilir.
Çay, kahve, neskafe, kola gibi kafeinli içecekler, alkol, yüksek asit içerikli içecekler (domates ve greyfurt suyu gibi) ve baharatlı yiyecekler mesanenizi uyarabilir bu nedenle bunlardan kaçınmak gerekir.
Gece şikayetleri olanlar için gece yatmadan alınan sıvı miktarının ayarlanması ve kilo verilmesi önerilen yaşamsal değişikliklerdir.
 

İdrar kaçırmada ilaç tedavisi yeterli olmazsa?

Bazı durumlarda ilaç tedavileri başarılı ya da yeterli olmayabilir. Bu durumda öncelikle aşırı aktif mesane şikayetlerine neden olabilecek mesanenin çalışması ile ilgili bir sorun olup olmadığının ortaya konulması gerekmektedir. Bu amaçla mesanenin basınçlarının ve elektriksel aktivitelerinin incelendiği ürodinami adı verilen ölçümün bazı durumlarda yapılması önerilir. Burada mesanede kontrolsüz kasılmaların olup olmadığı mesane çıkışında tıkanıklık yaparak mesanenin çalışmasını bozacak ( erkeklerde prostat, kadınlarda da mesane sarkması gibi) durumların olup olmadıkları ortaya konur. Tabii ki aşırı aktif mesaneye yol açan veya onunla birlikte olan diğer durumların da tedavilerinin yapılması tedavi başarısı açısından önemlidir.
Eğer aşırı kasılmalara bağlı bir durum söz konusu ise ve ilaçlarla bu durum kontrol altına alınamıyorsa o zaman yeni bir yaklaşım olarak  FES (fonksiyonel elektriksel stimulasyon) tedavisi uygulanabilir. Bu işlem mesanenin kasılma gücünü tamamen etkilemez ve normal işeme işlemi gerçekleşebilir, ancak kontrol edilemeyen  kasılmalar engellenir. Başarı oranı yüksek, uygulanması kolay ve yan etki profili oldukça iyi olan bir tedavi yöntemidir. 2-3 ay süre ile yapılan işlem etki gösterir ve bu arada mesanenin yeniden eğitimi sağlanır. Bu yöntemle ilgili ayrıntılı bilgi almak  için lütfen arayınız veya randevu alınız.
Bir diğer yeni yöntem de mesaneye botox uygulamasıdır.
 
Tekrar vurgulamamız gereken nokta bireylerin hayat kalitelerini, günlük yaşantılarını ve evlilik hayatlarını bile etkileyebilen bu durum için utanmadan veya kendi düşüncelerine göre doğru olduğunu düşündükleri farklı tedavi yöntemleri denemeden önce bu konuda doktora başvurmalarıdır.
Bir diğer problem olan stresle idrar kaçırma ise idrar torbası tam dolu olmasa bile hapşırmak , öksürmek, gülmek, ıkınmak, ağır bir şey kaldırmak ile idrar kaçışı olur ve hastalar genellikle ped kullanırlar.Kaçırma rahatsız edici seviyede ise, kadınlık organlarında sarkma da tespit edilmişse ayrıntılı muayene ve tetkiklerden sonra tıbbi tedavi ya da ameliyat seçeneğine hasta ile birlikte karar verilir:

İdrar kaçırmada TOT, TVT ve Vajinal Sling Ameliyatları

Günümüzün kısa süren, genellikle hastanede kalmayı bile gerektirmeyen, kesin tanı  konduktan sonra yüksek başarı oranları ile modern ameliyatları, bu sıkıntılı durumlarda derdini söylemesini bilen hanımlar için yeni bir hayata başlangıç gibi algılanmaktadır. Bu ameliyatların etkileri, faydaları ile ilgili olarak ameliyatı yapacak  doktorunuzla mutlaka görüşmeniz ve muayene olmanız gerekir.
 

Ameliyat olmadan yapılabilecek uygulamalarda önce Step-free Vajinal ağırlık egzersizleri ve Perinometre cihazları ile vaginal kasların kuvveti sıkılığı kavrama yeteneği ölçülür,

perineometre
Perineometre

 sonra yine bu cihazla vaginal kasların sıkılığı ve kasılması öğretilerek doğru şekilde egzersiz yaptırılır, bu yöntemle aynı şekilde beklenmedik zamanlarda ve aşırı sıklıkta acil idrara çıkma hissi ve şikayetleri ve idrar kaçırma şikayetlerine ait terapi de uygulanmakta ve gerekirse daha gelişmiş cihazlarla (fonksiyonel elektriksel stimulasyon) uygulamalar yapılarak fevkalade sonuçlar alınabilmektedir.

Perineometri ile ayrıca vajinal sıkılaştırma uygulamaları da yapılabilmekte ve böylece daha iyi tatmin edici cinsel ilişki olabilmektedir. Bu işlemlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak için lütfen arayınız veya randevu alınız..

 
LCD ekran penceresinden ve kulaklıktan türkçe yönlendirmelerle kolay bir şekilde kullanılan cihaz: İdrar kaçırma sorunu, vagina gevşekliğinin sıkılaştırılması, cinsel istek  ve işlev bozukluğu ve orgazm sorununda da etkilidir. 
perineometri2
Perineometri faydaları

İDRAR YOLU ŞİKAYETİNDE NE ZAMAN DOKTORUMU ARAMALIYIM ?

o Uzun süredir sık sık idrar yapma ihtiyacı hissediyorsanız
o Sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız
o İdrarın giderek az aktığını ve idrar torbasının tam boşalmadığını hissediyorsanız
o Gece idrar yapmak için 2`den fazla uyanıyorsanız
o Su ile ilgili işler yaparken ani idrar yapma hissi oluyorsa ya da kaçırıyorsanız
o Tuvalete yetişemeyip idrar kaçırıyorsanız
o Tuvalete yakın oturuyor ve tuvalet yolu üzerindeki eşyaları kaldırıyorsanız
o Gülerken, öksürürken ya da hapşırırken idrar kaçırıyorsanız
o İdrar kaçırma korkusuyla ped kullanıyorsanız
o İdrar kaçırma endişesi ile eş, dost ve akraba ziyaretlerini yapmıyorsanız
o Pelvik organ prolapsusu varsa (elinize vajen girişinde bir kitle geliyorsa,önünüz dışarı sarkmışsa)
o İdrar yapmakta zorlanıyorsanız ya da çok uzun zamanda yapabiliyorsanız
o İdrar yaparken elle vajeni öne yukarı kaldırarak yardım ediyorsanız
o Büyük abdest yaparken elle vajeni arkaya itiyorsanız
o Sürekli kabızlık, vajen ve pelviste dolgunluk hissediyorsanız
o Gaz ya da büyük abdest kaçırıyorsanız   arayınız….

VE CİNSEL SORUNLARDA :
o Cinsel ilişki sırasında idrar ya da gaz kaçırıyorsanız
o Cinsel ilişki sırasında ağrı hissediyorsanız
o Önceki cinsel ilişkilerinden farklı olarak ilişki sırasında hissedememe ve orgazm problemi yaşıyorsanız
o Eşiniz önceki ilişkilerinizden farklı olarak vajeni hissedemiyor ve ilişkiden memnun kalmıyorsa
o Cinsel ilişki sırasında ya da hareket ederken vajenden rahatsız edici bir ses geliyorsa
o İlişkiden bağımsız, vajen girişinde ağrı, idrar yaparken ağrı ve karın alt kısmında ağrı hissediyorsanız…..arayınız.