Gebelikten Korunma Yöntemleri

GEBELİKTEN KORUNMA YÖNTEMLERİ – KONTRASEPSİYON

Lütfen ACİL gebelikten korunma yöntemi olarak ilişkiden sonra ilk 5 güne kadar uygulanabilen spiral, gynefix ve
Uygun kullanılmazsa sorunlu olabilen ertesi gün hapları bölümlerini de dikkatlice inceleyiniz.

1-SPİRAL – RİA – RAHİM İÇİ ARAÇ:

Ülkemizde popüler ve en çok kullanılan yöntemlerden olup Amerikan Kadın Doğumcular Birliği de(ACOG) 2015 yılında LARC ( uzun etkili kontraseptif yöntemler) grubu altında bu korunma yöntemini en populer ve güvenli koruma yöntemi olarak seçmiştir.
Rahimin içine yerleştirilen ve döllenmiş yumurtanın yerleşmesini önleyebilen bir doğum kontrol yöntemidir. Bu sebeple acil doğum kontrol yöntemi olarak da korunmasız cinsel ilişkiden sonra ilk 5 gün içinde yerleştirilirse gebelik oluşumunu önleyebilmektedir. 
İlaçlı (5 yıllık, MİRENA) ve bakırlı, altınlı (5 ve 10yıllık) tipleri piyasada mevcuttur. Takılma işlemi uzman ellerde olmalı ve yerleştirildikten sonra ve 1 ay sonra ultrason ile yerleşimin değerlendirilmelidir.
İLAÇLI SPİRAL ! Normal spirallerden farklıdır…
Koruyucu etkisi uzun sürelidir. Tak ve unut: Takıldıktan sonra doğum kontrol hapı gibi hatırlatma unutma derdi yoktur,
Tüplerin Bağlanması yöntemi kadar etkilidir.İlaçlı olanlar gereksiz fazla adet kanamasını ve  kan kaybını engeller, kansızlık oluşmaz, varsa düzeltir,Adet Kanaması süresini kısaltır, daha uzun süre serbest ve rahat olursunuz,Adet sancılarını azaltır ve keser,Enfeksiyon oluşması ihtimalini azaltır,Yumurtalık fonksiyonlarını baskılamaz.Çıkartıldığında hemen gebe kalınabilir;
Spiralin ilaçlı tipi olan MİRENA’da özellikle 2-4 aydan sonra kanama aksine azalır, Adet sancılarını ve adet kanamalarını azaltıcı etkisi vardır. Son zamanlarda kansızlık yapan, aşırı kanaması olup incelemede başka önemli sebepler bulunmayan, sancılı adetleri bulunan, hatta hormonal kanamalı rahimiçi zarı hastalıkları bulunan menopoz civarı hastaların bazılarında bu spiral koruyucu etkisi ile birlikte ilaç tedavisi yerine de tercih edilmektedir. Yine rahim duvarı urları olan myomların da büyümesini yavaşlatıcı-durdurucu etkileri de tespit edilmiştir. Uygulama Randevusu içinNormal tip (ilaçlı olmayan) spirallerde ilk 1-2 ay adet sancısına benzer hafif kasık ağrısı, ve kanama miktarı ve süresinde artış yapabilir. Yine nadiren yan etki olarak aşırı kanamaya bağlı kansızlık(anemi), kasık ve bel ağrıları, akıntı, pelvik inflamatuar hastalık nedeni olabilmektedir. Bu gibi nedenlerle sadece uzman ellerde ve takılması uygun olan kadınlara (hiç doğum yapmayanlarda da takılan tipleri olup uygun olup olmadığına doktor karar verecektir) uygulanmalıdır.


2-DOĞUM KONTROL HAPLARI (OKS):

Kadınlarda her ay olan düzenli yumurtlama olayını baskılayarak ve rahim ağzındaki mukus sıvısını kalınlaştırarak sperm geçişini zorlaştırma sonucunda gebeliği önler. Bu ilaçlar ailede meme kanseri öyküsü olmayan,damar,kalp hastalığı yada pıhtılaşma bozuklukları olmayan ,sigara kullanmayan(bilhassa 35 yaşından sonra) bayanlarda tercih edilebilir.Düzenli kullanıldığında istenmeyen gebelik riski 1-5/1000 civarındadır. adetin ilk günü başlanır ve aynı saatlerde 21 gün boyunca alınır, daha sonra 7 gün ilaca ara verilir, tekrar yeni kutuya başlanır. Doğum kontrol haplarının yumurtalık kanseri ,rahim kanseri ve barsak kanseri riskini belirgin azalttığı gösterilmiştir. 10 yıldan fazla süre kullanımında meme kanseri riskini çok az oranda arttırdığını gösteren çalışmalar vardır. İlave yararlar olarak adet sancılarını, kıllanmayı ve yumurtalık kistlerini tedavi etme özelliği vardır. Kilo artışına neden olan ve olmayan formları mevcuttur. Günümüzde çok düşük dozlarda kullanımıyla bu gibi olumsuz etkileri  azaltan yeni preparatlar mevcut… bunların kullanım şekilleri de 24/4 gün veya 28 gün gibi sürekli kullanılacak şekilde planlanmıştır.

3-KOL ALTI İMPLANTI ( İMPLANON-NEXPLANON ):

İlaçlı doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Sol kolun üst iç tarafına ve cilt altına cerrahi yolla yerleştirilen 4 cm uzunluğunda ve 0,5 cm eninde bir çubuktur. Günlük belli bir dozda gebelik hormonu salgılar. Estrojen içermez. Takıldıktan 6 saat sonra etkisi başlar ve 3 yıl boyunca korur. Ara kanamalar, lekelenmeler yapabilir ve %20 kadar hastada adeti iyi derecede azaltır. Gebelikten yaklaşık % 100 korur. Uygun vakalarda ilaçlı spiral takılması ile ilgili sıkıntı varsa kullanılabilir. Herhangi bir problem olduğunda istenildiği an çıkarılabilir.Takılması ve çıkarılması lokal anestezi ile olup özel eğitim gerektirir ve birkaç dakika zaman alır. Çıkarıldıktan itibaren 1 hafta içinde doğurganlık geri döner. Kadınlarda mevcut olan adet sancılarını da düzeltir.
Kolaylıkla uygulanır : https://www.youtube.com/watch?v=G_o3t-51SY0
Uygulama Randevusu için…

4-AYLIK İĞNE (MESİGYNA):

Doğum kontrol hapının parenteral formudur. Estrojen(kadınlık hormonu ) ve  progesteron( gebelik hormonu) içerir.28-33 günde bir kalçadan iğne yapılır. Bu yöntemde de ara kanama riski vardır. Doğum kontrol hapı gibi düzenli adet siklusu sağlamaz.Doğum kontrol haplarına benzer yan etkiler olabilir.

5-ÜÇ AYLIK İĞNE (DEPO PROVERA):

3 ayda bir kalçadan uygulanan MPA hormonu içeren bir kontraseptiftir. Özellikle yeni doğum yapmışlarda ve emzirenlerde uygundur. Dezavantajları ise sık ara kanama yada aşırı kanamaya yol açabilmesidir. 3-4 seferden fazla yapılırsa da adeti kesebilmekte ve bazı kadınlarda bıraktıktan sonra eski hale dönüş zor veya uzun sürede olmaktadır. Doğum kontrol haplarına benzer yan etkiler olabilir.
 
 6-PREZERVATİF(KONDOM,KILIF):
Talimatına uygun olarak cinsel ilişkinin başından itibaren kullanıldığında güvenli bir yöntemdir.
 
7-VAJİNAL KREM, JEL, KÖPÜKLER VE VAJİNAL CUP (KADIN KONDOMU):
Krem ve jeller yeterince güvenli olmayıp kadın kondomu ise yurdumuz koşullarında satılmamaktadır.

8-TÜPLERİN BAĞLANMASI-LİGASYONU

Bu yöntem ile laparoskopik olarak bıçaksız ameliyat denilen şekilde kamera ile batın içine girip tüpler bağlanmakta ve hastalar genellikle aynı gün içinde gece kalmadan taburcu edilebilmekte, ve bir iki gün içinde kısa sürede günlük hayata veya işine  geri dönmektedir. Geri dönüşümsüz bir yöntem olarak bilinmekle birlikte, iyi ellerde gebeliği tekrar isteyenlerde  tüpler yeniden %70-90 başarılı açılabilmektedir, ancak dış gebelik oranı arttığından geri dönüşüm önerilmez. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız
 
Yeni Bir Yöntem : ESSURE : ( Histeroskopik Tüp Ligasyonu ) AMELİYATSIZ TÜPLERİN BAĞLANMASI
Kadın sterilizasyonu için geliştirilmiş olan modern bir korunma yöntemidir.

Bu işlemde histeroskopik olarak tıkaçlar uygulanarak tüpler rahim girişi seviyesinde kapatılır. İşlem vajinal yolla histeroskop kullanarak uygulanmaktadır. Lokal anestezi, hafif sedasyon veya genel anestezi altında uygulanabilir. İşlem çok kısa sürmekte, hiçbir kesi yapılmamakta ve tüplerin bağlanması için kullanılan diğer yöntemlerin aksine kesi kullanılmadığı için hasta anesteziden çıktıktan sonra, kendini iyi hissettiğinde aynı gün 2-3 saat içinde taburcu edilmektedir. Tüplere takılan tıkaçların doku ile kapanması yaklaşık 90 gün sürdüğünden bu zaman zarfında farklı bir metotla korunma önerilir. Geri dönüşümü garantili olmayabilir. İşlem hastane ya da klinik şartlarında bile uygulanabilmektedir.  FDA 2015 yılında ESSURE’nin yan etkileri konusunda uyarılarda bulunmuştur.

Tüp Bebek işlemlerinde farklı uygulamalar: Essure işlemi tüp bebek önerilen, ancak tüplerde mevcut sıvı nedeniyle (hidrosalpinks) implantasyon -gebelik- başarısı düşük hastalarda da -bazı şartlarda-uygulanabilmektedir.. Hidrosalpinksi olan hastalarda tüplerde biriken sıvı zaman zaman rahim içine aktığından toksik etkileri ile  gebelik embriyonunun tutunmasını güçleştirir. Ciddi yapışıklıklar nedeni ile cerrahi olarak tüpleri bağlanamayan veya çıkartılamayan (salpinjektomi işlemi ) hastalara da önerilen alternatif bir yöntemdir. Aslında gebe kalmanın engellenmesi için geliştirilen bu yöntem, ameliyatla tüpleri çıkartılamayan kadınlarda uygulanmasının tüp bebek başarısını arttırdığı ve çok düşük olan gebelik ve canlı doğum oranını %50 ye çıkarttığı bilimsel olarak da gösterilmiştir.Bkz. Gebe kalamama nedenleri

9- VAZEKTOMİ:

Erkeklerde uygulanan bir kısırlaştırma yöntemidir. Nonscalp vazektomi denen bir yöntem sık tercih edilmekte olup,kanamasız, neştersiz, dikişsiz, ağrısız, lokal anestezi ile uygulanan 15 -20 dk zaman alan bir yöntemdir. Geri dönüşümü garantili olmayabilir. İşlemden sonra 30-40 boşalmaya kadar (veya en az 3 ay) ek korunma yöntemi gerekmektedir.

10-NUVARİNG:
Hazneye(ilişki olan kanala) yerleştirilen bir halka olup orada 3 hafta boyunca bırakılıp bir hafta ara verdikten sonra tekrar takılır..İlişkiyi etkilemediği söylenmektedir.İlk bilgiyi ve kullanım şeklini doktoru tarafından gösterildikten sonra, 4 haftada bir eskisini çıkarıp yenisini takabilmeyi gerektirir. Ayrıntılı bilgi için arayınız

11-ERTESİ GÜN HAPI:

Aslında en etkin acil gebelikten korunma yöntemi bakırlı RİA (Spiral-Rahim İçi Araç) dır. (ACOG Amerikan Kadın Doğum Uzmanları Federasyonunun 19 Ağustos 2015 te yayınlanmış güncel kılavuzuna göre Kanıt Düzeyi A ) Başarı oranı ise ertesi gün haplarından çok daha iyidir (%99.9 -2012 cochrane derlemesi ).
Önceden tedbir almak en sağlıklı olanıdır…Ancak acil durumlarda mecburen geçici olarak kullanılan ve garantili olmayan bir yöntem olup, içerdiği yüksek dozda hormonlar nedeni ile yan etkileri de yüksektir. Kazara korunmasız ilişkiden 72 saat içinde alındığında bir süre sonra adet düzeni dışında kanama yaparak ve diğer etkileri ile birlikte gebeliğin yerleşmesini önler. Adet düzensizlikleri ve yan etkileri nedeni ile ancak nadiren zorunlu hallerde kullanılmalıdır:  Bir doğum kontrol yöntemi değildir!! Beklenmedik acil durumlarda kullanılması tercih edilmelidir.
Acil durumlarda korunmasız cinsel ilişkide bulunulduktan sonra,
Kullanılan doğum kontrolunun başarısız olma ihtimaline karşı (prezervatifin yırtılma, delinme, yerinden çıkması gibi ) tecavüz vakalarında kadının gebe kalmasının engellenmesi amacı ile oluşabilecek muhtemel gebeliğin önlenmesinde uygulanır.
Korunmasız cinsel ilişkiden sonra ilk 72 saat içinde yüksek doz östrojen ve/veya progesteron hormonu içeren haplar ağız yoluyla alınır. Bu haplar rahim iç zarının özelliğini bozarak döllenmiş yumurtanın rahim içerisine yerleşimini engeller. 12 saat içinde doz tekrarlanır, eğer adet gecikmesi olursa gebelik araştırılmalıdır . Eczanelerde değişik isimlerde reçetesiz olarak satılmaktadır. Koruyuculuk oranı ilk 24 saat içinde alınırsa %95, ikinci gün %85, üçüncü gün %58 (?)dir, 72 saat sonunda koruyuculuğu son derece düşüktür. Acil durumlarda yine korunmasız cinsel ilişkiden sonra ilk 4-5 gün içinde spiral takılırsa da gebelik önlenebilmektedir.
Ertesi gün hapları ancak çok özel durumlarda uygulanması gereken bir yöntemdir ve yüksek doz hormon içeriklerinden dolayı tüm hormonal ve adet düzenini etkileyebileceklerinden alışkanlık haline getirilmemelidir. Yüksek doz hormon içerdiği için doğum kontrol hapı kullanması sağlık açısından sakıncalı olan kişilerde tehlikeli olabilir.

Ayrıca koruyuculuğunun %100 olmadığını bilmek gerekir.

Yeni olarak satılmaya başlanan ullipristal asetat etken maddeli ve cinsel ilişkiden sonra ilk 5 günde alındığında etkili olduğu söylenen tek tablet ELLA isimli ilacın ise yapılan incelemelerde gebelikten koruma oranı %62-85 arasındadır !!.
Oluşmuş bir hamilelik üzerine etkisi yoktur, yani düşüğe sebep olmaz.
Emziren annelerde süte geçebileceğinden dolayı emzirmenin ertelenmesi (7 güne kadar) önerilmektedir.
Ella ile birlikte daha sonra kullanacağınız ilaçlar varsa ayrıca doktorunuza danışınız etkileyebilir!
Mide bulantısı, kusma, meme hassasiyeti, baş ağrısı, karın ağrısı ve lekelenme tarzında kanama gibi yan etkiler görülebilir.Haplar alındıktan iki saat içinde kusma olmuşsa etkisinin yetersiz  olacağı düşünülmelidir. Yine haplara rağmen 1 hafta içinde yeterli ve en az adet kadar kanama olmamışsa etkisi şüphelidir. Menstruasyon 7 günden fazla geciktiğinde, şiddetli karın ağrısı veya düzensiz kanamalar devam ediyorsa muayene ve değerlendirme gereklidir.
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

13- GYNEFİX :
Spiralin kayma olmasını engellemek için rahim duvarına saplama yapıldığı tipidir.Acil korunma yöntemi olarak kullanılabildiği gibi uygulamadan sonra yerinde bırakılırsa korumaya devam eder. Yine normal spiraller gibi korunmasız bir cinsel ilişkiden sonra 5 (beş) gün içinde uygulanırsa gebelikten koruyucu etkisi olacaktır. Yeni uygulama olduğundan dolayı Gynefix fiyatı her nedense diğer spiral uygulamalarına göre yüksektir. Uygulama için Kadın Doğum Uzmanı doktorunuzun yardımı gerekir.


14-”
Kürtaj” ya da çocuk aldırma

Gebelikten korunma yöntemi olarak düşünülmemelidir. Ancak tüm tedbirlere rağmen gerçekleşmişse ve gebelik istenmiyorsa, güvenilir ortamda ,uygun zamanda ve şartlarda korkmaya gerek yoktur. Bu konuda ayrıntılı bilgi için tıklayınız