Erken Boşalma

ERKEN BOŞALMA ve TEDAVİSİ, SERTLEŞME SORUNLARI

Erken boşalma (prematür ejakulasyon) penisin vajene girmeden hemen önce ya da girdikten çok kısa bir zaman sonra boşalmanın gerçekleşmesi olarak tanımlanır. Mutlu başlayan bir gecenin düş kırıklığı ile sonuçlanması! Bunu restoranda yemek beklemeye benzetirsek, çok acıktığınızı ve sabırsızlıkla ısmarladığınız yemeği beklediğinizi düşünelim. En sonunda önünüze nefis bir tabak geliyor ve büyük bir iştahla ilk lokmayı alıyorsunuz. Ama hemen arkasından iştahınızı kaçıran bir şey oluyor ve artık tek lokma dahi canınız istemiyor. Arkanıza yaslanıp, biraz önce sabırsızlıkla beklediğiniz tabağınıza isteksiz gözlerle bakıyorsunuz, bütün zevki kaçmıştır.Bu durum tam olarak uymasa da, erken boşalmanın sıkıntısını izah etmeye yardımcı olabilir.
 
Hiç ilişkiye giremeden erkek boşaldığı için evliliklerini sonlandıran çiftler vardır. “Büyük bir hevesle sevişmeye hazırlandık. Ama daha birbirimize hiç dokunmadan eşim boşaldı. Çok zor durumda kalmıştı. İlişkimizin devamı gelmedi”. Bu senaryo birçok çiftte yaşanmıştır. Gerekli yardımı aldıklarında, cinsel hayatları mutlu biçimde devam edecektir.
Aslında erken boşalmayı gerçek bir hastalık olarak görmemek gerekir. Burada eşler arasındaki uyum çok önemlidir. Bazı erkekler 10 dakika sonra olan boşalmayı bile erken boşalma olarak tanımlar ve şikayet ederler. Oysa burada eşinde orgazm olamama problemi vardır ve erkeğin daha uzun süre boşalmadan ilişkiyi devam ettirmesini beklerler. Bunun tersi de olabilir. Kadın 2 dakikada orgazm oluyorsa, vajene girdikten sonraki ilk bir kaç dakika içerisinde boşalmanın olması bir sorun yaratmayacaktır. O halde, erken boşalma eşlerin yeteri kadar tatmin olabilme derecesiyle ilgili bir kavramdır. İki taraf ta tatmin oluyorsa, yani o erkek ve kadın uyumlu ise bir sorun yok. Ama aksi durumda sorun var demektir ve erken boşalma düşüncesiyle hekime başvurulur.
Klinikte gördüğümüz bazı olgulardan örnek verecek olursak, ilk müracaatlarında -ön sevişme hariç- penisin vajene girişini takiben 1 dakika içerisinde boşalmadan yakınırlar. Ama kendilerine detaylı bilgi verilmesini takiben cinsel yaşantılarını buna göre ayarladıktan sonra artık 1 dakikayı yetersiz görmemeye ve ilişkilerini mutlu biçimde sürdürmeye başlarlar. Sonraki ziyaretlerinde artık erken boşalmadan yakınmamaktadırlar.
Dolayısıyla, erken boşalma durumunda eşlerin her ikisinde de bir problem olabileceği düşünülerek birlikte görüşme planlaması da gerekebilir.

Erken boşalma çoğu kez psikolojik nedenlerden kaynaklanmakla birlikte, uretra ve prostat iltihapları ya da penis derisinde sinir uçlarında hassasiyetin artması, hatta diyabet de bu sonucu yaratabilir. Öncelikle bunların teşhis edilerek ortadan kaldırılması gerekir.

BAZI ERKEN BOŞALMA TEDAVİ UYGULAMALARI

1. ERKEĞİN KENDİNİ KONTROL ETMESİ
2. MASTERS VE JOHNSON MANEVRASI
3. BAŞLA-KES (START-STOP) UYGULAMASI
4. İLAÇ TEDAVİSİ


ERKEN BOŞALMADA ERKEĞİN KENDİNİ KONTROL ETMESİ

Burada iki yaklaşım önemlidir. Öncelikle pozisyon. Erkeğin altta olduğu ve hareket etmediği pozisyon boşalmayı en çok geciktiren biçimdir. Bu pozisyonda erkek sırtüstü yatar, kaslarını tamamen gevşetir, sıkmaz, kadın ise üstte kalır ve çok yavaş olarak, fazla sıkmadan ve uyarıcı hareketlerde bulunmadan ilişkiyi sürdürür.
İkinci olarak kontrol iradesinin geliştirilmesidir. Boşalmaya yakın süreçte dikkatin başka yöne yöneltilmesi faydalı olur. Özellikle kadının cinsel arzu uyandıracak bölgelerinden kaçınılması gerekir. Ayrıca arzuyu artıran hareketlerden de kaçınılmalıdır. Örneğin bazı erkekler kadının bazı bölgelerine dokunduklarında ya da baktıklarında çok fazla uyarıldıklarını belirtirler. İşte bu durumda bu hareketlerin yapılmaması ve başka, daha az uyarıcı pozisyonlara geçilmesi önemlidir.
Bu sırada bazı erkekler iş ile ilgili düşünceleri akıllarına getirdiklerini bazıları ise günlük uğraşılarını düşündüklerini belirtmektedirler. Ancak bu şekilde düşünce dağınıklığı, cinsel ilişkinin tatmin ediciliğini engelleyebilir. Bu nedenle dikkatin düzenli nefes alma alıştırmalarına yöneltilmesi daha uygun bir yöntemdir. Derin nefes almak, 2-5 saniye süreyle içinde tutmak ve arkasından yavaş yavaş vermek, dikkatin bu yöne çevrilmesinde yararlı olur. Gözlerin yarı kapalı duruma getirilmesi ve bir noktaya dikilmesi de buna yardımcı olur.
Derin nefes alınmış iken öne doğru eğilinilirse, mesane ve prostat üzerine bir basınç oluşacak, buda parasempatik sinirleri uyararak ejakulasyonu geciktirebilecektir. En önemli manevra budur: Derin nefes alınıp, içeride tutulurken, öne doğru eğilmesi ve bu sırada mesane ve prostat üzerine yüklenilmesi. Aynı zamanda idrar tutar gibi yapılarak makat kasları da kuvvetle kasılır. Bilindiği gibi ejakulasyon sempatik sinirler ile gerçekleşir. Parasempatik sinirler ise bunu önler. Bazı erkeklerde parasempatik sinir uyarımında bir düzensizlik bulunabilir ve neticede boşalmayı fazla geciktiremeyip, erken başlatır. Parasempatik sinirlerin güçlendirilmesi için yukarıda tanımlanan manevraların yapılmasının faydalı olacağı önerilmektedir.
Bu hareketlerin başlangıçta uygulanması zor gibi gelse de zaman içerisinde alışıldıkça ve pratik yapıldıkça boşalma sürecini uzattığı görülecektir. Unutulmaması gereken en önemli nokta, kişinin kendini kontrol edebilme becerisini geliştirmesinin esas olduğudur. Buna yönelik başka uygulamaları da erkek geliştirebilir ve yapabilir. Ancak hiç bir zaman cinsel ilişkinin tadını kaçıracak ve ereksiyonu olumsuz etkileyecek kadar da sert yapılmamalıdırlar. Dengenin iyi ayarlanması gerekir.


MASTERS VE JOHNSON’UN PENİSİ SIKMA MANEVRASI

Masters ve Johnson tarafından geliştirilmiştir. Erkeğin iyice uyarılması ve boşalmadan hemen önce penisin sıkılarak, boşalma refleksinin baskılanması esasına dayanır. Burada dikkatin başka yöne çevrilmesi değil tam aksine cinsel arzunun arttırılması yönünde uyarılması önemlidir. Kısa sürede uyarılma eşiğine gelinir ve tam bu sırada penis el ile sıkılır.Böylece erkek gerçek bir ilişkide ne kadar uyarılma ile boşalma durumuna gelebileceğini de öğrenmiş olur. Sonuçta kendini normal bir ilişkide ne zaman kontrol edebileceğini de anlar. Ancak başlangıçta penis vajene girmeden, yani hiç hareket etmeden penis el ile uyarılmalıdır. Bunu eşi de yapabilir. Ya da, erkek tek başınayken masturbasyon yaparken de deneyebilir. Masturbasyon ile tam boşalma zamanı geldiğinde, boşalmadan hemen önce penisi sıkarak boşalma refleksini baskılar.
Uygulamada ön sevişme esnasında önce penis iyice uyarılır. Bu işlem ya eşi tarafından penis el ile uyarılarak ya da masturbasyon sırasında erkeğin kendi tarafından yapılır. Aynı zamanda erkek uyarılmayı doruk noktaya çıkaracak düşünceler edinir. Amaç uyarılma noktasına hemen gelmektir.
Boşalacağını hissetiği zaman uyarılma hemen sonlandırılır ve penis el ile sıkılır. Sıkma işlemi penis başının gövdesi ile birleştiği bölge üzerine ve 10-20 saniye süreyle yapılır. Bir miktar acı hissedilir ama hiç bir zaman zarar verecek kadar aşırı olmamalıdır. Bu sırada penis ereksiyonunu bir miktar kaybedebilir.
30 saniye beklenilir ve tekrar uyarılma işlemine geçilir. Alıştırma 3 kez devam eder ve sonunda artık penis vajen içerisi pozisyonuna geçirilir ve bu şekilde devam edilir. Birkaç gün sonra boşalmanın kontrolünün edinildiği görülecektir.


ERKEN BOŞALMA
BAŞLAMA-KESME (START-STOP) UYGULAMASI

Ejekulasyon (boşalma) refleksinin kontrol edilmesi ve cinsel uyarım eşiğinin öğrenilmesi için benzer bir manevradır. Cinsel ilişki sırasında erkek boşalacağını hissettiği zaman eşini uyararak ilişkiyi sonlandırır veya penisini geri çeker, serbest bırakır. Boşalma hissi geçtikten sonra tekrar ilişkiye devam edilir. Bir kaç kez denendikten sonra normal boşalmaya izin verilir. Bir kaç kez denendikten sonra boşalmanın kontrol edilmesi kolaylaşacaktır. Eşler arasında uyum ve birlikte çalışmak son derece önemlidir.


ERKEN BOŞALMADA İLAÇ TEDAVİSİ

İlaç kullanılarak sertleşmenin daha iyi olması ve boşalma geciktirilebilmesi mümkündür. Ama tek başına ilaç ile çözüm aramak her zaman yeterli olmayabilir, önceki alıştırmaların da daha önce, ya da birlikte yapılması uygun olur.
İlaç olarak düşük doz etkili olabilen antidepresanlardan ve doğal bitkisel karışımlardan gerekli incelemeler sonrası önerilebilir. Bu yüzden bu konuyu doktorunuzla görüşünüz. Bunlar ya sürekli kullanılarak tedavi planlanır ya da ilişkiden bir kaç saat önce alınması tavsiye edilir. Bazı uygulamalarda 1 ay süreyle sürekli kullanılır, daha sonra sadece ilişki öncesi verilir. Antidepresan ilaçların kontrol dışı kullanılmaları sakıncalıdır. Bazı durumlarda nöbetlere ya da tansiyon düşmelerine yol açabilirler. Hatta bazı tiplerinin sertleşmeyi, penil ereksiyonu bozmaları, cinsel isteksizliğe sebep olmaları da mümkündür.
Son yıllarda kullanılmaya başlanılan Viagra ve daha sonra çıkan daha etkili empotans tedavisinde kullanılan ilaçların, erken boşalmada da faydalı oldukları yönünde çalışmalar bildirilmektedir. Bunların kullanımları da mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır, yan etkileri olabilir.
Geciktirici kremler yaygın olarak bulunmaktadır. Oysa faydaları sınırlıdır. Diğer yandan, kadında da bazı istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilir. Peniste hissin azalması, baş ağrısı, bunlar arasında sayılabilir.