Cinsel İlişki ve Hamilelik Riski

Gebelik Testi -çift çizgi pozitif

Cinsel İlişki ve Hamile Kalma Riski

Eğer tam birleşme olmadan cinsel ilişki/temas olursa (penis vagina içine girmeden, dışarıdan temasla) gebelik olur mu?
Erkek cinsel organının  vagina  içine girmeden dışarıdan sürtünme ile temas olması şeklidir. Tam bir cinsel birleşme olmadan ve penisin vagina içine girmeden gerçekleşen  ilişki sırasında, dışarıya boşalacak spermin  vagina ağzı ile teması sonucu ile hamilelik olabilmektedir. Bu şekilde temas gebeliğe karşı tam koruma sağlamadığı gibi HPV ve benzeri cinsel ilişki ile geçen hastalıklara  karşı da korumamaktadır. Bu sorunun cevabı ile kızlık zarı bozulmadan dışarıdan boşalma eğer giriş/ vajina ağzı civarına olmuş ise yine gebelik ihtimali olabileceği olasılığını gözardı etmemek gerekir. Bakınız kızlık zarı

Cinsel birleşme sırasında çok kısa bir süre için vajina içine penisin girmesi ile gebelik oluşur mu?
Vajina ve penisin temasının bulunduğu tüm durumlarda gebe kalma riski boşalma olmasa bile kaçak olan meni sıvısı nedeniyle vardır. Eğer bu temas sırasında  sperm boşalması (ejekulasyon ) oluşmuş ise gebelik ihtimali daha da yüksektir. Bu birleşme şekli de cinsel temasla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamamaktadır.

Tam bir birleşme sırasında vajina içine sperm boşalmamış ise de kadının gebe kalma ihtimali var mıdır?
Bir çok erkekte sperm boşalması (ejekulasyon) olmadan önce az miktarda salgı gelebilmektedir. Erkekler genellikle bu salgıyı fark etmezler. Bu salgı sperm içerebilmektedir ve içinde olabilecek az sayıda sperm dahi bazen gebelik için yeterli olmaktadır. Bu şekilde gebelik daha çok dışarıya boşalma (geri çekme) yöntemini kullanan çiftlerde olmaktadır. Geri çekme yönteminin de güvenirliliğinin düşük olmasının başlıca sebebi bu sperm boşalması (ejekülasyon)  öncesi gelen sıvının sperm ihtiva etmesidir. Bu yüzden geri çekme, dışarı boşalma yöntemini gebelikten korunma yöntemi olarak düşünmek hatalı olacaktır. Bkz: Gebelikten korunma yöntemleri  

Eğer kadın orgazm olmaz ise gebelik de oluşmaz mı?

Maalesef yaygın ve çok yanlış bir inanış. Orgazm ile gebe kalmanın doğrudan belirleyici bir etkisi yoktur. Orgazm olmamak gebe kalma ihtimalini ne belirgin bir şekilde azaltır ne de belirgin bir şekilde arttırır. Gebe kalmak için bazen birkaç adet sperm dahi yeterli olmaktadır. Önemli olan yumurtlamanın olması ve spermin bu yumurtaya ulaşıp dölleme yeteneğinde olmasıdır.

Dışarıdan temasta sperm iç çamaşırı geçip gebelik oluşturabilir mi ?

Dışarıdan temasta tam birleşme olmadan  ve sperm boşalmasının  (ejekulasyon) kadın iç çamaşırı üzerine olması durumunda  çiftler bazen  oluşabilecek bir gebelik için endişe duyarlar. Eğer iç çamaşırı tamamen sperm ile bulaşmış ve ıslanmış ise , bu ıslaklık vagina girişi ile temas halinde ise düşük bir ihtimal olsa da gebelik ihtimali mevcuttur.

Su içinde olan cinsel birleşmede gebelik ihtimali var mı ?
Cinsel ilişki banyo, küvet, havuz veya deniz gibi suyun içinde olduğunda da sperm doğrudan vagina içine boşaldığı için gebe kalmak mümkündür. Sperm doğrudan vagina ve rahim ağzı ile temasta olduğundan spermlerin döllenme yeteneği devam etmektedir.

Girilen suyun içinde daha önceden kalan sperm var ise gebe kalmak mümkün müdür?
Toplumumuzda “Hamamdan Gebe Kalmak” diye bir yıllardır söylenen bir inanış, efsane vardır. “ Banyo, havuz veya içine girilen su daha önce sperm ile bulaşmış ise  gebe kalabilir miyim ?” diye kadınlarda yanlış inanış ve tereddütler bulunmaktadır. Spermin klorlu suyun içinden vajinaya girip yumurtayı dölleme  yeteneğinde olması mümkün değildir. Sperm boşalması temiz ve ılık suyun içinde olmuş ise sperm en çok 2-3 dakika yaşayabilmektedir. Eğer sperm sıcak, içinde kimyasal maddeler bulunan (havuz kimyasalları , klor vb.) bir suyun içine boşalmış ise 3-5 saniyede ölmektedir.Bu şekilde gebe kalmak tıp mantığı ve gerçekleri ile mümkün değildir.

Anal seks (ters ilişki) ile gebe kalmak mümkün mü?

Eğer  anal seks sırasında sperm boşalması perine bölgesi dediğimiz  anüs (makat) ve vajina girişinin olduğu bölüme olmaz ise bu şekilde olan birliktelik ile gebe kalmak mümkün değildir. Fakat unutmamalı ki makatın dış kısmının sperm ile bulaşması, vajina ağzının bu bölgeye yakın olmasından dolayı gebe kalma riski taşıyabilir.

Daha önce sperm ile bulaşmış eşyalar ile temas olur ise gebelik riski var mıdır?

Daha önceden sperm ile bulaşıp spermin üzerinde kuruduğu  eşyalar ile (iç çamaşırı, çarşaf, klozet kapağı, diğer eşyalar vs.vs.) direkt temas olduğu zaman gebe kalmak mümkün değildir. Spermler kuru olan dış ortamda en çok 3-5 dakika canlı kalabilmektedirler. Ancak kadın rahmi gibi uygun ortam, nem ve sıcaklıkta 3-6 gün yaşamaları mümkün olabilmektedir. 

Ayrıca bakınız :  Gebelik Testi Zamanı

Gebelik testi, gebeliğin büyüklüğü ve kürtaj konuları için tıklayınız.

Gebelik ve cinsel yaşam,

GEBELİKTEN KORUNMA YÖNTEMLERİ -KONTRASEPSİYON-ertesi gün hapı, gynefix, spiral, ilaçlı spiral,

Randevu/iletişim