Cinsel İlişki ve Hamilelik Riski

Gebelik testi
Gebelik Testi -çift çizgi pozitif

Cinsel İlişki ve Hamile Kalma Riski

Tam birleşme olmadan cinsel ilişki/temas olursa (penis vagina içine girmeden, dışarıdan temasla) gebelik olur mu?

Erkek cinsel organının  vagina  içine girmeden dışarıdan sürtünme ile temas olması şeklidir. Tam bir cinsel birleşme olmadan ve penisin vagina içine girmeden gerçekleşen ilişki sırasında, dışarıya boşalacak spermin  vagina ağzı ile teması sonucu ile hamilelik olabilmektedir. Bu şekilde temas gebeliğe karşı tam koruma sağlamaz. HPV, AIDS ve benzeri cinsel ilişki ile geçen hastalıklara  karşı da korumamaktadır.

Kızlık zarı bozulmadan dışarıdan temas ile gebelik olur mu?

Kızlık zarı bozulmadan dışarıdan boşalmada eğer meni giriş/vajina ağzı civarına olmuş ise yine gebelik ihtimali olabileceği olasılığını göz ardı etmemek gerekir; Bakınız; kızlık zarı


Cinsel birleşme sırasında çok kısa bir süre için vajina içine penisin girmesi ile boşalmasa da gebelik oluşur mu?

Vajina ve penisin temasının bulunduğu tüm durumlarda gebe kalma riski boşalma olmasa bile kaçak olan meni sıvısı nedeniyle vardır. Eğer bu temas sırasında  sperm boşalması (ejekulasyon) oluşmuş ise gebelik ihtimali daha da yüksektir. Bu birleşme şekli de cinsel temasla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamamaktadır.


Tam bir birleşme sırasında vajina içine sperm boşalmamış ise yani geri çekmede kadının gebe kalma ihtimali var mıdır?

Bir çok erkekte sperm boşalması (ejekulasyon) olmadan önce az miktarda salgı gelebilmektedir. Erkekler genellikle bu salgıyı fark etmezler. Bu salgı sperm içerebilmektedir ve içinde olabilecek az sayıda sperm dahi bazen gebelik için yeterli olmaktadır. Bu şekilde gebelik daha çok dışarıya boşalma (geri çekme) yöntemini kullanan çiftlerde olmaktadır. Geri çekme yönteminin de güvenirliliğinin düşük olmasının başlıca sebebi bu sperm boşalması (ejekülasyon)  öncesi gelen sıvının sperm ihtiva etmesidir. Bu yüzden geri çekme, dışarı boşalma yöntemini gebelikten korunma yöntemi olarak düşünmek hatalı olacaktır. Bkz: Gebelikten korunma yöntemleri  

Eğer kadın orgazm olmaz ise gebelik de oluşmaz mı?

Maalesef yaygın ve çok yanlış bir inanış. Orgazm ile gebe kalmanın doğrudan belirleyici bir etkisi yoktur. Orgazm olmamak gebe kalma ihtimalini ne belirgin bir şekilde azaltır ne de belirgin bir şekilde arttırır. Gebe kalmak için bazen birkaç adet sperm dahi yeterli olmaktadır. Önemli olan yumurtlamanın olması ve spermin bu yumurtaya ulaşıp dölleme yeteneğinde olmasıdır.

İç çamaşırı arada iken temasta sperm ya da meni iç çamaşırı geçip gebelik oluşturabilir mi ?

Dışarıdan temasta tam birleşme olmadan sperm-meni boşalması kadın iç çamaşırı üzerine olursa  çiftler bazen  oluşabilecek bir gebelik için endişe duyarlar. Eğer iç çamaşırı tamamen sperm ile bulaşmış ve ıslanmış ise, bu ıslaklık vagina girişi ile temas halinde ise düşük bir ihtimal olsa da gebelik ihtimali mevcuttur.


Su içinde olan cinsel birleşmede gebelik ihtimali var mı ?

Cinsel ilişki banyo, küvet, havuz veya deniz gibi suyun içinde olduğunda da, giriş olup sperm doğrudan vagina içine boşaldığı taktirde gebe kalmak mümkündür. Sperm doğrudan vagina ve rahim ağzı ile temasta olduğundan spermlerin döllenme yeteneği devam etmektedir.


Girilen suyun içinde daha önceden kalan sperm var ise gebe kalmak mümkün müdür?

Toplumumuzda “Hamamdan Gebe Kalmak” diye bir yıllardır söylenen bir inanış vardır. “ Banyo, havuz veya içine girilen su daha önce sperm ile bulaşmış ise  gebe kalabilir miyim ?” diye kadınlarda yanlış inanış ve tereddütler bulunmaktadır. Dışarıda beklemiş spermin klorlu suyun içinden vajinaya girip yumurtayı dölleme  yeteneğinde olması mümkün değildir. Sperm boşalması temiz ve ılık suyun içinde bile olmuş ise sperm en çok 2-3 dakika yaşayabilmektedir. Eğer sperm-meni, içinde kimyasal maddeler bulunan (havuz kimyasalları, klor vb.) bir suyun içine boşalmış ise 3-5 saniyede hareketsizleşmekte ve ölmektedir. Bu şekilde gebe kalmak ihtimali tıp mantığı ve gerçekleri ile pek mümkün değildir.

Anal seks (ters ilişki) ile gebe kalmak mümkün mü?

Anal seks sırasında sperm-meni boşalmasının ya da bulaşmasının nereye olduğu önemlidir. Perine bölgesi dediğimiz bölgede anüs (makat) ve vajina girişi birbirine çok yakındır.  Böylece makatın dış kısmı sperm ile bulaşabilir. Vajina ağzının da bu bölgeye yakın olmasından dolayı gebe kalma ihtimali olabilir. 

Daha önce sperm ile bulaşmış eşyalar ile temas olur ise gebelik riski var mıdır?

Daha önceden sperm ile bulaşıp spermin üzerinde kuruduğu  eşyalar ile (iç çamaşırı, çarşaf, klozet kapağı, diğer eşyalar vs.vs.) direkt temas olduğu zaman gebe kalmak mümkün değildir. Spermler kuru olan dış ortamda en çok 3-5 dakika canlı kalabilmektedirler. Ancak kadın rahmi gibi uygun ortam, nem ve sıcaklıkta 3-6 gün yaşamaları mümkün olabilmektedir.

İlişki sonrası prezervatif vajinada içeride kaldı, çıkardık ve sağlam görünüyordu ama gebelik oluşabilir mi?

Tam yerleşmeyen ve ilişkide vajinaya kaçan prezervatifin bir ağız tarafı açık olduğundan buradan meni vajinaya dökülebilir ve gebelik oluşabilir. Çıkarılamamışsa da uzman doktora başvurup çıkarılmasını sağlamak gerekiyor.

Gebelik olmasın diye muayyen riskli ya da gebelik ihtimali yüksek günlerde takvim metodunu kullanıyoruz, doğru mu ?

Bu yöntemde de gebelik riski diğer gerçek gebelikten korunma yöntemlerine göre çok daha risklidir, ayrıntılar için gebelikten korunma yöntemlerini (takvim metodu) okuyun. 

GEBE KALMA İHTİMALİ olduğunu düşünüyorsak ne yapabiliriz ?

Yukarıda yazılanlara göre gebe kalma ihtimalini düşünüyorsak, bu ihtimal her zaman çok yüksek olmadığından telaşlanmayın. Beklenen adet günü geldiğinde adetiniz gelmemiş ise ya da çok az gelmiş ise ilk yapılacak iş idrardan gebelik testi yapmaktır. Uygun test, vaktinde ve doğru yapılmış ise ve gebelik varsa (test cinsine göre genellikle çift çizgi ya da biri silik çift çizgi) doktorunuzu arayınız.  Tek çizgi varsa doğru yapılan testte büyük olasılıkla gebelik yok demektir ve adet gecikmesi stres, yapısal olarak zaten gecikerek olan adetleriniz ya da hastalık gibi başka faktörler olabilir. Genellikle strese bağlı ise bir haftaya kadar daha bekleyip ikinci bir test yaptıktan sonra doktorunuzu arayınız.

Ayrıca bakınız :  Gebelik Testi Zamanı.; Gebelik testini en uygun ve doğru yapma zamanı

Gebelik testi, gebeliğin büyüklüğü ve kürtaj konuları için tıklayınız.

GEBELİKTEN KORUNMA YÖNTEMLERİ -KONTRASEPSİYON-…Ertesi gün hapı, gynefix, spiral, ilaçlı spiral, doğum kontrol hapı, iğneleri ve diğerleri…

Gebelik ve cinsel yaşam,

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, belirtileri…

Randevu/iletişim

Anasayfa:Diğer güncel ve merak edilen konular…

Cinsel Bilgi – Estetik